Aci̇l Ortopedi̇ Neden Önemlidir15/01/23 18:56

Aci̇l Ortopedi̇ Neden Önemlidir

Ortopedik bir acil durum yaşıyorsanız, yardım istemekten çekinmeyin. Kırık bir kemik veya ayak bileği burkulması çok önemlidir, bu yaralanmalar aslında oldukça ciddi olabilir.

Aci̇l Ortopedi̇ Neden Önemlidir

Acil ortopedi neden önemlidir?

Ortopedik acil durumlar yaşamı tehdit edebilir

Ortopedik bir acil durum yaşıyorsanız, yardım istemekten çekinmeyin. Kırık bir kemik veya ayak bileği burkulması çok önemlidir, bu yaralanmalar aslında oldukça ciddi olabilir. Düzgün tedavi edilmezse, uzun vadeli sorunlara ve hatta sakatlığa yol açabilirler. Acil ortopedi bakımıda önemlidir çünkü bu yaralanmalar yaşamı tehdit edebilir. Örneğin femurunuzu (uyluk kemiğinizi) kırarsanız, o bölgedeki kan damarları hasar görürse kanamaya neden olabilir. Bu nedenle, yaralandıysanız ve acı çekiyorsanız, yardım almakta gecikmeyin. Yaralanmanız için mümkün olan en iyi sonucu sağlamak için mümkün olan en kısa sürede acil ortopedi hizmeti veren cerrahlarla iletişime geçin.

Acil Ortopedi durumunu göz ardı etmek kalıcı hasara yol açabilir

Acil ortopedi doktoru aramak için birçok neden vardır. İşte en önemli üç tanesi:

Şiddetli ağrı: Vücudunuzun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı yaşıyorsanız, hemen tıbbi yardım almanız önemlidir. Ortopedik acil durumlara genellikle kırık kemikler veya diğer yaralanmalar neden olabilir ve ne kadar erken tedavi edilirseniz o kadar iyidir.

Sınırlı hareketlilik: Vücudunuzun belirli bir bölümünü hareket ettirmekte sorun yaşıyorsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir. Bu, özellikle etkilenen bölgeye ağırlık koyamıyorsanız geçerlidir.

Şişlik: Şişlik genellikle ciddi bir yaralanmanın işaretidir ve hemen tıbbi yardım almak önemlidir. Şişlikle birlikte uyuşma veya karıncalanma gibi başka semptomlarınız varsa, acil ortopedi bölümüne başvurmak daha da önemlidir.

Acil ortopedi hizmetine kolayca ulaşılabilir

Acil ortopedi durumlarının yaşamı tehdit edici olabileceğini not etmek önemlidir. Acil tıbbi yardım alınmazsa ciddi yaralanma veya enfeksiyon meydana gelebilir. Bazı durumlarda, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse hasar kalıcı olabilir. Acil ortopedi bakımını erken aramak, uzun vadeli sağlık komplikasyonlarını önlemeye ve bir hayat kurtarmaya yardımcı olabilir. Acil ortopedik bakıma başvurmak için başlıca nedenler şunlardır:

Şiddetli ağrı: Vücudunuzun herhangi bir yerinde ani ve yoğun bir ağrı hissederseniz, bu, kırık bir kemiğin veya tıbbi müdahale gerektiren bir yaralanmanın işareti olabilir. Ağrı dayanılmaz hale gelene kadar beklemeyin; hemen tıbbi yardım isteyin.

Kontrolsüz kanama: Durdurulamayan veya aşırı kanama, kırık bir kemik veya enfeksiyon gibi daha ciddi bir sorunun göstergesi olabilir. Yaranızdan kan geldiğini fark ederseniz, bir ortopedi uzmanından acil yardım almanız önemlidir.

His kaybı: Vücudunuzun herhangi bir yerinde uyuşma veya karıncalanma hissederseniz, bu bir yaralanma veya kırılmanın neden olduğu sinir hasarının bir işareti olabilir. Uzun vadeli komplikasyon riskini azaltmak ve uygun iyileşmeyi sağlamak için mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak önemlidir.

Şişlik ve kızarıklık: Yaralı bir bölgenin etrafındaki iltihaplanma, genellikle bir ortopedi uzmanı tarafından derhal ele alınması gereken bir enfeksiyonun veya altta yatan başka bir sorunun göstergesidir. Ortopedik acil durumlar söz konusu olduğunda, uzun vadeli sağlık komplikasyonlarını önlemek ve tam bir iyileşme sağlamak için derhal tıbbi yardım almak çok önemlidir. Durum kötüleşene kadar beklemeyin; Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız hemen yerel acil servisinize başvurun!

Çoğu sigorta planı acil ortopedi bakımı kapsar

Uzuvunuzda şiddetli ağrı, uyuşma veya güçsüzlük yaşıyorsanız, ortopedik bir acil durumdan muzdarip olabilirsiniz. Son derece acı verici olmalarına ek olarak, bu koşullar tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit edebilir. Böyle bir durumdan şikayetçiyseniz, acil ortopedi bakımına başvurmanız için en önemli birkaç neden vardır. Her şeyden önce, sorunun mümkün olan en kısa sürede teşhis edilip tedavi edildiğinden emin olmak istersiniz. Bu, daha fazla hasar riskini azaltmaya ve tamamen iyileşme şansınızı artırmaya yardımcı olacaktır. İkinci olarak, özel durumunuzda kurul onaylı bir uzman tarafından görüldüğünüzden emin olmak istersiniz. Bu, benzersiz ihtiyaçlarınız için en uygun tedaviyi almanızı sağlayacaktır. Son olarak, acil ortopedik bakımın genellikle sigorta kapsamında olmadığını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, bu tür bir tedavi için ödeme yapmak için bir planınızın olması önemlidir.

Acil ortopedi hizmeti aramak, hızlı bir iyileşme sağlamanın en iyi yoludur

Acil ortopedi tedavisine başvurmanın en önemli nedenlerinden bazıları şunlardır

  •  Reçetesiz satılan ilaçlarla geçmeyen şiddetli ağrı
  •  Şekil bozukluğuna veya eklem çıkığına neden olan bir yaralanma
  •  Özellikle kemik üzerindeyse açık bir yara
  • Kırık şüphesi Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, acil ortopedi için yardım almayı geciktirmeyin. Ortopedik acil durumlar, mümkün olan en iyi sonucu sağlamak için hızlı tedavi gerektirir.

Acil ortopedi tedavisi için 7/24 hizmet veren hekimlere ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ortopedistler.Com Acil Ortopedi tedaviniz için sizi Ortopedi Doktoru ile görüştürür

Bizimle İletişime geçmekten çekinmeyin

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın