Ayak Bi̇leği̇ Artroskopi̇si̇07/04/22 13:52

Ayak Bi̇leği̇ Artroskopi̇si̇ Nedir?

Ayak bileği artroskopisi, ucunda ışık ve video kamera bulunan küçük, yumuşak, esnek bir tüp olan artroskopun, çeşitli durumları değerlendirmek ve tedavi etmek için ayak bileği eklemine yerleştirildiği minimal invaziv bir cerrahi bir işlemdir. 

Ayak Bi̇leği̇ Artroskopi̇si̇

Ayak bileği artroskopisi, ucunda ışık ve video kamera bulunan küçük, yumuşak, esnek bir tüp olan artroskopun, çeşitli durumları değerlendirmek ve tedavi etmek için ayak bileği eklemine yerleştirildiği minimal invaziv bir cerrahi bir işlemdir. Kamera, eklemin iç görüntüsünü büyük bir monitöre yansıtarak cerrahınızın herhangi bir hasarı aramasına, yaralanma türünü değerlendirmesine ve sorunu onarmasına olanak tanır. 

Ayak Bileği Artroskopisi Endikasyonları Nelerdir?

Anahtar deliği cerrahisi veya minimal invaziv cerrahi olarak da adlandırılan Ayak Bileği Artroskopisinin, ayak bileği artriti, ayak bileği instabilitesi, ayak bileği kırığı, talusun osteokondral defektleri, enfeksiyon ve teşhis edilmemiş ayak bileği ağrısı gibi çeşitli ayak bileği bozukluklarının tedavisinde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ayak Bileği Artroskopisinin Faydaları Nelerdir?

Alternatif açık ayak bileği ameliyatına kıyasla artroskopinin faydaları şunları içerir:

  • Daha küçük kesikler
  • Minimal yumuşak doku travması 
  • Daha az acı
  • Daha hızlı iyileşme süresi
  • Daha düşük enfeksiyon oranı
  • Daha az yara izi
  • Erken taburculuk

Ayak Bileği Artroskopisi Nasıl Yapılır?

Cerrahınız ayak bileği eklemi çevresinde 2 veya 3 küçük kesi yapacaktır. Kesiklerden birinden bir artroskop yerleştirilir. Bununla birlikte eklem alanını genişletmek ve cerrahınızın çalışması için yer açmak için eklem içine steril bir solüsyon pompalanır. 

Televizyon ekranında görüntülenen daha büyük görüntü, cerrahınızın eklemi doğrudan görselleştirmesine ve cerrahi olarak tedavi edilebilmesi için hasarın boyutunu belirlemesine olanak tanır. Sorunu tedavi etmek için diğer küçük insizyonlardan cerrahi aletler yerleştirilecektir.

Ameliyattan sonra aletler çıkarılır ve kesiler kapatılır ve bir bandajla kapatılır. 

Ayak Bileği Artroskopisi Ameliyat Sonrası Bakım Nedir?

İyileşme sürecinde ameliyat bölgesi temiz ve kuru tutulmalıdır. Hastalara ağrı tedavisi için ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Ayak bileğinin yükseltilmesi ve buz uygulaması ağrı ve şişliğin azalmasına yardımcı olur. En iyi sonuç için ameliyat sonrası talimatlarınızı izleyin.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Artroskopik Cerrahi ve Bu Makalede Listelendiler