Ayak Bi̇leği̇ Bağ Yaralanması07/04/22 13:58

Ayak Bi̇leği̇ Bağ Yaralanması Nedir?

Ayak bileği bağ yaralanması, ayak bileği burkulması olarak da bilinmektedir. Herhangi bir atletik etkinlik veya günlük aktiviteler sırasında ayağın ani bir bükülme hareketinden kaynaklanabilir. 

Ayak Bi̇leği̇ Bağ Yaralanması

Ayak bileği bağ yaralanması, ayak bileği burkulması olarak da bilinmektedir. Herhangi bir atletik etkinlik veya günlük aktiviteler sırasında ayağın ani bir bükülme hareketinden kaynaklanabilir. Sınırının ötesine gerildiğinde, bağ kısmen veya tamamen yırtılabilir. Yaralanan bağın durumuna ve ilgili bağların sayısına bağlı olarak, yaralanma hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

Ligamentler nedir?

Ligamentler, kemikleri birbirine bağlayan elastik dokulardan oluşur. Eklemi birbirine bağlayarak eklem için stabilite ve destek sağlarlar. Bağlar, ayak bileği eklemini anormal rotasyondan korur ve hareket sırasında eklemi stabilize eder.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmalarının Nedenleri Nelerdir?

Ayak bileği bağ yaralanmaları, ani bir bükülme, düşme, ekleme darbe veya herhangi bir anormal hareketten kaynaklanabilir. Fiziksel aktivite sırasında uygun olmayan ayakkabıların kullanılması veya düz olmayan bir yüzey üzerinde herhangi bir kuvvetli hareket de bağ yaralanmasına neden olabilir. En yaygın ortopedik yaralanmalardan biridir ve yokuş aşağı yürümekten de kaynaklanabilir. Önceki ayak bileği veya ayak yaralanmaları ve doğuştan zayıf ayak bilekleri, ayak bileği burkulma eğilimini artırır.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmasının Belirtileri Nelerdir?

Ağrı, bir ayak bileği bağ yaralanmasının en sık görülen semptomudur şişme ve morarma ile ilişkili olabilir. Bazen eklemde sertlik gelişebilir ve yürümekte zorluk çekebilirsiniz. Bir ayak bileği bağ yaralanmasının semptomu, bağların hasarının derecesi ile ilişkili olan yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır.

Ayak Bileği Bağ Yaralanması Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz tarafından eksiksiz bir fizik muayene, yaralanmanın derecesini ve yapısını belirleyecektir. Doktorunuz, yaralanmanın boyutunu değerlendirmek için ayak bileğini farklı yönlere hareket ettirebilir. Bu acı verici olabilir. Yaralanmanın ciddiyetini doğrulamak ve kırık olasılığını dışlamak için röntgen istenebilir. Ağır vakalarda MR taraması da istenebilir.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmalarında Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Ayak bileği bağ yaralanmaları acil tıbbi müdahale gerektirir. Tedavi edilmezlerse kronik ayak bileği instabilitesine neden olabilirler. Ayak bileği bağ yaralanmalarının tedavisi için konservatif ve cerrahi tedavi önerilebilir.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmalarında Konservatif Tedaviler

Hızlı rahatlama için konservatif tedavi önerilebilir. RICE tedavisi (dinlenme, buz, sıkıştırma ve yükselme) ağrıyı ve şişmeyi azaltır ve yaralı bağın dinlenmesini sağlar. Ağrı ve inflamasyonun yönetimi için steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) önerilebilir.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmalarında Cerrahi Tedaviler

Ayak bileği burkulması tedavisi için cerrahi genellikle önerilmez. Bununla birlikte, konservatif tedaviler rahatlama sağlamazsa ve ayak bileği eklemindeki dengesizlik aylarca rehabilitasyondan sonra bile devam ederse, ameliyat gerekebilir.

Ayak bileği burkulmasının tedavisi için yapılan yaygın cerrahi prosedürler, ayak bileği rekonstrüksiyon cerrahisi ve ayak bileği artroskopisini içerir.

Ayak Bileği Bağ Yaralanma Tedavileri Sonrası Rehabilitasyon

Ameliyatsız veya cerrahi tedaviden sonra yaralı ayak bileğinin rehabilitasyonu önemlidir. Fizik tedavi tam rehabilitasyon için etkilidir ve güçlendirme egzersizleri, mobilizasyon egzersizleri ve yürüyüş eğitimini içerir. Fizik tedavi, uzun vadeli faydalar sağlar ve yaralanmanın tekrarını önlemeye yardımcı olabilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Ayak Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler