Ayak Burkulması07/04/22 14:03

Ayak Burkulması Nedir?

Ayak Burkulması, bağların gerilmesi veya yırtılmasıdır. Ligamentler bitişik kemikleri birbirine bağlar ve bir eklemin stabilitesini sağlar. 

Ayak Burkulması

Ayak Burkulması, bağların gerilmesi veya yırtılmasıdır. Ligamentler bitişik kemikleri birbirine bağlar ve bir eklemin stabilitesini sağlar. Ayak burkulması, aniden düştüğünüzde veya ayak bileği eklemini büktüğünüzde veya bir sıçramadan sonra ayağınızı garip bir pozisyona indirdiğinizde meydana gelen yaygın bir yaralanmadır. En yaygın olarak, spor yaptığınızda veya düzensiz bir yüzeyde zıpladığınızda veya koştuğunuzda ortaya çıkar. 

Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir? 

Ayak burkulması ağrıya, şişmeye, hassasiyete, morarmaya, sertliğe ve ayak bileğinde yürüyememeye veya ağırlık verememeye neden olabilir. 

Ayak Burkulması Nasıl Teşhis Edilir?

Ayak burkulması teşhisi genellikle yaralanma öyküsü değerlendirilerek ve ayak bileğinin kapsamlı bir fizik muayenesi ile konur. Ayak bileğinizin röntgen(ler)i doktorunuz tarafından bir kırığın varlığını belirlemek için istenebilir.

Ayak Burkulması Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Ayak burkulması için önerilen en yaygın tedavi dinlenme, buz, kompresyon ve elevasyondur (RICE).

  • Dinlenme: Ağrıyı azaltmak ve daha fazla hasarı önlemek için yaralı ayağı hareket ettirmemeli veya kullanmamalısınız. Yürürken ağırlık taşımayı sınırlamak için koltuk değnekleri sipariş edilebilir. 
  • Buz: Yaralanmadan sonra 3 güne kadar yaralı bölgeye buz torbası uygulanmalıdır. Bir havluya sarılmış soğuk bir paket veya kırılmış buz kullanabilirsiniz. Buzu asla doğrudan cildinizin üzerine koymayın. Buz paketleri şişliği azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. 
  • Sıkıştırma: Yaralı bölgenin sıkıştırılması şişlik ve morlukların azalmasına yardımcı olur. Bu genellikle yaralanmadan birkaç gün veya hafta sonra elastik bir sargı kullanılarak gerçekleştirilir. 
  • Yükseklik: Şişmeyi azaltmak için yaralı ayak bileğini günde yaklaşık 2 ila 3 saat kalp seviyenizin üzerinde tutun. 

Doktorunuz ayak bileğinin hareketini azaltmak için bir atel uygulayabilir. Ağrıyı azaltmaya ve iltihabı kontrol etmeye yardımcı olmak için iltihap önleyici ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir.

Ayak Burkulması İçin Fizik Tedavi Nedir?

İyileşmeniz sırasında, ayağınızdaki hareket aralığını güçlendirmek ve iyileştirmek için fizik tedavi egzersizleri önerilir. Spor aktiviteleri sırasında ayak bileğinizi desteklemek ve korumak için bir atel veya sargı takmanız gerekebilir. 2 ila 3 hafta boyunca dönme ve bükme hareketlerinden kaçının. Daha fazla burkulma veya yaralanmanın tekrarını önlemek için, egzersiz sırasında yarı sert bir ayak bileği ateli, özel sargılar kullanmanız gerekebilir. 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Ayak Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler