Ayak Kırığı Tedavi̇si̇13/04/22 17:36

Ayak Kırığı Tedavi̇si̇ Nedir?

Ayak kırığı, kemiklerde küçük çatlakların olduğu bir durumdur. Düşme, motorlu taşıt kazası, ayağınıza ağır bir cisim düşmesi veya spor aktiviteleri esnasında meydana gelir.

Ayak Kırığı Tedavi̇si̇

Ayak Kırığı

Ayak kırığı, kemiklerde küçük çatlakların olduğu bir durumdur. Düşme, motorlu taşıt kazası, ayağınıza ağır bir cisim düşmesi veya spor aktiviteleri esnasında ayak kırıkğı durumuyla karşılaşabilirsiniz. Ayaktaki travma veya tekrarlanan baskı genellikle ağrı, şişme, şekil bozukluğu ve ağırlık taşıyamama ile sonuçlanır. Ortopedistler.Com a üye doktorlar ayak kırıkları için uzman tanı ve kişiye özel ameliyatsız ve ameliyatlı tedaviler sağlar.

Ayak Kırığı Nedir?

Travma ve tekrarlanan baskı, ayağın kırılmasına neden olabilir. Ayaktaki kemiklerin kırılması için aşırı güç gerekir. En yaygın ayak kırığı türü, tekrarlanan aktivitelerde kemiklerde küçük çatlaklar oluşturduğunda ortaya çıkan bir kırıklardır.

Ayak, 3 bölüme ayrılabilen 26 kemiğe sahiptir:

  • Arka ayak iki kemikten oluşur: alt bacağın kemiklerine bağlanan talus kemiği ve topuğu oluşturan kalkaneus kemiği.
  • Orta ayak, navikula, küboid kemikleri
  • Ön ayak, beş metatarsal kemik ve falanks adı verilen 14 ayak kemiğinden oluşur.

Arka ayak, orta ayaktan mediotarsal eklemle ayrılır ve orta ayak ön ayaktan Lisfranc eklemi ile ayrılır.

Kaslar, tendonlar ve bağlar ayakların kemiklerini ve eklemlerini destekleyerek yürürken, koşarken ve zıplarken vücudun tüm ağırlığına dayanmalarını sağlar.

Ayak Kırık Tipleri Nelerdir?

Ayak kırıkları farklı kemik ve eklemleri içerebilir ve birkaç türe ayrılır:

  • Kalkaneal kırıklar: Bu topuk kemiğini etkiler ve çoğunlukla yüksek enerjili çarpışmalar nedeniyle oluşur. Sakatlık yaratan yaralanmalara neden olabilir ve subtalar eklem dahilse, ciddi bir kırık olarak kabul edilir.
  • Talar kırıkları: Talus kemiği, eklem boyunca ağırlık ve kuvvetleri aktarmaya yardımcı olur. Talus kırıkları genellikle talusun boyun veya orta kısmında meydana gelir.
  • Naviküler kırıklar: Naviküler kırıklar nadirdir ve çoğunlukla koşu ve jimnastik gibi spor aktivitelerinde, ayağa tekrar tekrar yüklenme nedeniyle oluşan stres kırıklarını içerir.
  • Lisfranc kırıkları: Bu tip kırıklar, ayağa aşırı yüklenmeye bağlı olarak ortaya çıkar ve bu da orta ayak bağlarının gerilmesine veya yırtılmasına neden olur.

Ayak Kırıklarının Sık Görülen Sebepleri Nelerdir?

Ayak kırıkları genellikle düşme, motorlu taşıt kazası, ayağınıza ağır bir cisim düşürme veya spor gibi aşırı kullanım nedeniyle oluşur.

Ayak Kırıklarının Belirtileri Nelerdir?

Ayak kırığının yaygın semptomları arasında ağrı, morarma, hassasiyet, şişme, deformite ve ağırlık taşıyamama yer alır.

Ayak Kırıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, tıbbi geçmişinizi gözden geçirerek ve ayağınızın kapsamlı bir fiziksel muayenesini yaparak ayak kırığını teşhis eder. Tanıyı doğrulamak için röntgen ve mr görüntüleri istenebilir. Naviküler kırıkların görüntüleme testleri olmadan teşhis edilmesi zor olabilir.

Ayak Kırıklarının Tedavisi Nedir?

Ayak kırıklarının tedavisi, devam eden kırığın türüne bağlıdır. Hafif kırıklar için cerrahi olmayan tedavi önerilebilir. Bunlar (dinlenme, buz, kompresyon ve ayağın yüksekte tutulması). Doktorunuz ayağı hareketsiz hale getirmek için bir atel veya alçı önerebilir. Daha şiddetli kırıklar için, eklemleri hizalamak, yeniden yapılandırmak veya birleştirmek için ameliyat gerekecektir. Kemik parçaları plakalar ve vidalarla bir arada tutulabilir.

Hareket aralığını iyileştirmek ve ayak kaslarını güçlendirmek için fizik tedavi önerilebilir. 

Ayak kırıklarının tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Ayak Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler