Başparmak Kırığı10/04/22 11:44

Başparmak Kırığı Nedir?

Başparmak kırıkları, futbol, ​​hokey, kayak veya güreş gibi sporlar sırasında doğrudan darbe, düşme, kas kasılmaları veya bükülmelerden oluşabilir. 

Başparmak Kırığı

Başparmağın kemiklerinde bir kırılma veya çatlak, başparmak kırığı olarak bilinir. Kırıklar başparmağın herhangi bir yerinde olabilir, ancak başparmağın tabanında, bileğin yakınında bir kırık en ciddi olarak kabul edilir.

Başparmak Kırıklarının Nedenleri

Başparmak kırıkları, futbol, ​​hokey, kayak veya güreş gibi sporlar sırasında doğrudan darbe, düşme, kas kasılmaları veya bükülmelerden oluşabilir. 

Başparmak Kırıklarının Belirtileri

Kırık bir başparmak, kırık bölgesinde şiddetli ağrı, hassasiyet ve şişlik, başparmak hareketinin az olması veya hiç olmaması, deforme görünüm veya başparmakta soğukluk veya uyuşma ile ilişkilidir. 

Başparmak Kırıklarının Teşhisi

Başparmağınızda kırık teşhisi, tıbbi geçmişinizi gözden geçirerek ve başparmağınızın ayrıntılı muayenesini yaparak yapılır. Tanıyı doğrulamak için genellikle röntgen istenir.

Başparmak Kırıklarının Tedavisi

Başparmak kırıklarının tedavisi, kemikler iyileşene kadar hareketsiz hale getirmek için atel veya alçı kullanımını içerir. 

Cerrahi olmayan tedavi rahatlama sağlayamıyorsa, genellikle cerrahi düşünülür. Dış fiksasyon, kırığı dışarıdan tedavi etmek için kırık bölgesinin üstündeki ve altındaki pimleri sabitleyen bir ameliyattır. Bu pimler, harici bir sabitleme cihazı tarafından yerinde tutulur. İç fiksasyon, kemikler iyileşirken uygun pozisyonda tutmak için içeriden teller, pimler, vidalar ve plakaların implantasyonunu içerir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları El Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler