Çoklu Di̇z Bağ Yaralanması03/04/22 08:14

Çoklu Di̇z Bağ Yaralanması Nedir?

Birden fazla diz bağının yaralanmasına çoklu diz bağ yaralanması denir ve spor veya diğer fiziksel aktiviteler sırasında ortaya çıkabilir.  Kısmi yırtıklar eklemin gevşemesine neden olurken, bağın tamamen yırtılması eklemin stabil olmamasına neden olur.

Çoklu Di̇z Bağ Yaralanması

Birden fazla diz bağının yaralanmasına çoklu diz bağ yaralanması denir ve spor veya diğer fiziksel aktiviteler sırasında ortaya çıkabilir.

Diz Eklemi Anatomisi

Diz eklemi vücudunuzdaki en büyük ve karmaşık eklemlerden biridir. Eklem, çeşitli bağlarla uyluk kemiklerinize ve alt bacak kemiklerinize bağlanır. Diz ekleminizi oluşturmak için buluşan kemikler diz kapağı (patella), uyluk kemiği (femur) ve kaval kemiğidir (tibia).

Diz ekleminin bağları şunlardır:

 • Ön Çapraz Bağlar (ACL)
 • Arka Çapraz Bağlar (PCL)
 • Medial Kollateral Ligamentler (MCL)
 • Yan Bağlar (LCL)

Çoklu Diz Bağ Yaralanması Belirtileri

Semptomlar yaralanmanın ciddiyetine göre değişir. 

 • Yaralanma sırasında dizde meydana gelen yüksek ses
 • Diz şişmesi
 • Diz ekleminde gevşeklik hissi
 • Ani ve şiddetli olabilen diz ağrısı

Çoklu Diz Bağ Yaralanması Türleri

Çoklu diz bağ yaralanması hafif veya şiddetli olabilir. Hafif burkulmalar eklemin stabilitesine zarar vermez. Kısmi yırtıklar eklemin gevşemesine neden olurken, bağın tamamen yırtılması eklemin stabil olmamasına neden olur.

Çoklu Diz Bağ Yaralanması Teşhisi

Doktorunuz diz eklemini ve hareketliliğini fiziksel olarak inceler. Doktorunuz bir kırığı ekarte etmek için bir röntgen ve yaralı bağları belirlemek için bir MR isteyebilir.

Çoklu Diz Bağ Yaralanması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çoklu diz bağ yaralanması, dizine giden kan akışının bozulmasına neden olabileceğinden acil tedavi gerektirir. Bazı sinirler zarar görebilir ve tedavi edilmezse ciddi vakalarda amputasyon bile gerekebilir.

Çoklu Diz Bağ Yaralanması Tedavisi

Doktorunuz çoklu diz bağ yaralanmasını tedavi etmek için çeşitli cerrahi olmayan yöntemler önerecektir. Konservatif tedavi önlemlerine yanıt vermezseniz cerrahi bir seçenektir.

Ameliyatsız Tedavi

Dizinizin dış ve iç kısmındaki kollateral bağlarda hasar meydana gelirse ameliyatsız tedaviye yanıt verebilir ve yaralanmadan kurtulabilirsiniz.

Ağrı ve şişliği azaltmak için her 3-4 saatte bir buz paketleri kullanılabilir.

Diz ekleminizi bir kompresyon bandajı ile sabitleyin ve bir atel takın.
Doktorlarınız ağrı ve şişliği azaltmak için ilaçlar reçete edebilir.

Ekleminizi stabilize etmek için güçlendirme egzersizleri gereklidir. Fizyoterapistiniz, yaralanmanızın ciddiyetine göre egzersiz türlerini planlayacaktır.

Cerrahi tedavi

Hasarlı çapraz bağlar ameliyat gerektirir. Genellikle rekonstrüksiyon ameliyatı yapılır. Yaralı kısımları görüntülemek için cerrahınız tarafından tanısal artroskopi yapılır. Yeniden yapılandırmayı gerçekleştirmek için vücudunuzdan veya bir donörden bir greft dokusu kullanılır.

Çoklu Diz Bağ Yaralanması Ameliyat Sonrası Fizik Tedavi

Ameliyat sonrası fizik tedavi, eklemin yaklaşık 3 hafta hareketsiz kalmasını içerir. Ağırlık kademeli olarak artırılarak kısmi ağırlık taşıma egzersizlerine erken başlanabilir. Bir fizyoterapist egzersiz stratejinizi planlayacaktır. Tam iyileşme ve normal aktivitelere dönüş 9 aya kadar sürebilir.

Çoklu Diz Bağ Yaralanması Önlenmesi

Sporda diz yaralanmaları sık görülür. Diz ekleminin stabilitesi tamamen bağlara ve kaslara bağlıdır. Spor yapan kişiler şu basit önlemleri alarak diz yaralanmalarını önleyebilir:

 • Diz stabilitesini geliştirmek için güçlendirme egzersizleri yapın.
 • Germe egzersizleri ile bacaklarınızın esnekliğini daima iyi tutun.
 • Aşırı baskı diz bağlarına zarar verebileceğinden egzersizlerinizin yoğunluğunu yavaşça artırın.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler