De Quervai̇n Tenosi̇novi̇ti̇10/04/22 12:20

De Quervai̇n Tenosi̇novi̇ti̇ Nedir?

De Quervain Tenosinoviti semptomları, başparmağınızın tabanında bileğin yan tarafında ağrı ve hassasiyeti içerir.

De Quervai̇n Tenosi̇novi̇ti̇

Tendon kılıflarının iltihaplanması ve şişmesi komşu sinirlere baskı yaparak el bileğinin başparmak tarafında ağrı ve uyuşmaya neden olur. Bu tendonların gerilmesi şişme ve tahrişe neden olabilir ve De Quervain Tenosinoviti adı verilen ve iltihaplanma ile karakterize bir duruma yol açabilir. Bu durum aynı zamanda De Quervain tendiniti, De Quervain tendinosis, De Quervain sendromu veya De Quervain hastalığı olarak da adlandırılır.

De Quervain Tenosinoviti Nedenleri

De Quervain Tenosinovitinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genellikle tekrarlayan el veya bilek hareketleri, bilek veya tendon yaralanması ve romatoid artrit ve inflamatuar artrit gibi inflamatuar durumlar olan kişilerde görülür. De Quervain Tenosinoviti en çok hamile ve orta yaşlı kadınlarda görülür.

De Quervain Tenosinoviti Belirtileri

De Quervain Tenosinoviti semptomları, başparmağınızın tabanında bileğin yan tarafında ağrı ve hassasiyeti içerir. Ayrıca bölgede biraz şişlik ve kızarıklık olabilir. Yumruk yaparken, nesneleri tutarken veya tutarken veya bileği döndürürken semptomlarınız daha da kötüleşebilir. Başparmağınızı hareket ettirirken "yakalama" veya "çırpma" hissi yaşayabilirsiniz.

De Quervain Tenosinoviti Teşhisi

Doktorunuz De Quervain Tenosinoviti semptomlarınızı, tıbbi geçmişinizi gözlemleyerek ve bileğinizin fizik muayenesini yaparak teşhis eder. De Quervain Tenosinoviti Finkelstein testi ile doğrulanabilir. Bu test için doktorunuz sizden parmaklarınız baş parmağınızı kapatacak şekilde bir yumruk yapmanızı ve bileğinizi küçük parmağınıza doğru bükmenizi isteyecektir. Bu hareket sırasındaki ağrı durumu doğrulayacaktır.

De Quervain Tenosinoviti Tedavisi

De Quervain sendromunun tedavisi hem cerrahi olmayan hem de cerrahi tedaviden oluşur.

Ameliyatsız tedavi, ağrıyı ve şişliği artıran aktivitelerden kaçınmak, buz uygulamak, eli desteklemek ve hareketsiz kılmak için atel kullanmak ve fizik tedaviyi içerir. Anti-inflamatuar ilaçlar ağrı ve şişliğin giderilmesinde yardımcı olur. Doktorunuz ayrıca tendon kılıfının şişmesini azaltmak için bir kortikosteroid enjeksiyonu önerebilir.

Doktorunuz ağrı belirtilerinizin şiddetine ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine verdiğiniz cevaba göre ameliyat önerecektir. Ayaktan cerrahi prosedür, tendon üzerindeki basıncı azaltmak ve bileğin serbest hareketine izin vermek için tendon kılıfının iltihaplı bölgesinin açılmasını veya kesilmesini içerir.

De Quervain Tenosinoviti Ameliyatı

AMELİYAT SONRASI BAKIM

Cerrahi işlem sonrası başparmağınızla bir ay boyunca bilek ateli kullanılır ve parmaklar serbest ve hareketlidir. Cerrahınız ayrıca bileğinizi güçlendirmek için egzersizler konusunda size talimat verecektir.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları El Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler