Di̇rsek Kırığı Renkontrüksi̇yonu08/04/22 11:19

Di̇rsek Kırığı Renkontrüksi̇yonu Nedir?

Dirsek kırığı rekonstrüksiyonu, ciddi travma veya yaralanma nedeniyle hasar görmüş bir dirseğin görünümünü ve tam işlevini onarmak ve eski haline getirmek için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. 

Di̇rsek Kırığı Renkontrüksi̇yonu

Dirsek kırığı rekonstrüksiyonu, ciddi travma veya yaralanma nedeniyle hasar görmüş bir dirseğin görünümünü ve tam işlevini onarmak ve eski haline getirmek için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Bu, görünüm ve işlevi eski haline getirmek için hasarlı yapıların onarılmasını veya eksik veya hasarlı yapıların bitişik cilt, kaslar, bağlar, tendonlar, kemikler veya sinirlerle değiştirilmesini içerebilir. Bu aynı zamanda ağrıyı azaltmak için kemik füzyonu (artrodez) veya bir eklemin değiştirilmesini (artroplasti) içerebilir.

Dirsek Anatomisi

Dirsek, humerus, yarıçap ve ulna olmak üzere üç kemiğin eklemlenmesiyle oluşan karmaşık bir menteşe eklemidir. Üst kol kemiği veya humerus, omzu dirseğe bağlar ve menteşe ekleminin üst kısmını oluşturur. Alt kol veya önkol, yarıçap ve ulna olmak üzere iki kemikten oluşur ve bileği, menteşe ekleminin alt kısmını oluşturan dirseğe bağlar.

Dirsek Kırığı Çeşitleri Nelerdir?

Dirsek kırığı türleri şunları içerir:

 • Radial baş ve boyun kırıkları: Radius kemiğinin baş ve boyun kısmındaki kırıklara radial baş ve boyun kırıkları denir.
 • Olekranon kırıkları: Ulnanın kemik çıkıntısında meydana gelen en yaygın dirsek kırıklarıdır.
 • Distal humerus kırıkları : Bu kırıklar çocuklarda ve yaşlılarda sık görülür. Bu kırıklarda bazen eklemdeki sinirler ve arterler yaralanabilir. 

Dirsek Kırığı Rekonstrüksiyon Endikasyonları

Dirsek kırığı rekonstrüksiyonu, kolun alçı veya atel ile immobilizasyonu, fizik tedavi, dinlenme, enjeksiyonlar veya ilaçlar gibi konservatif önlemler dirsek durumunu çözemediğinde endikedir.

Dirsek Kırığı Teşhisi

Doktorunuz fizik muayene yaparak dirsek kırığını teşhis eder. Dirsek kırığının teşhisine yardımcı olan diğer araştırmalar şunları içerir:

 • Dirsek röntgeni, eklemin kemik yapılarındaki anormallikleri araştırmak için yapılan radyolojik bir testtir.
 • Kemiğin ayrıntılı görüntülerini elde etmek için dirseğin BT (Bilgisayarlı tomografi) taraması yapılır.
 • Dirseğin MR (Manyetik görüntüleme) kemiği ve çevresindeki yumuşak dokuları görüntülemek için yapılır.

Dirsek Kırığı Ameliyatına Hazırlık

Dirsek kırığı rekonstrüksiyonundan önce yapılabilecek işlemler;

 • Kırıktan etkilenen kan dolaşımını ve sinirleri incelemek için fizik muayene
 • Çevredeki yapıları ve kırık kemiği değerlendirmek için röntgen, BT taraması veya MR taraması
 • Kan testleri
 • Geçirdiğiniz kırığın türüne bağlı olarak, aşılarınız güncel değilse size tetanoz aşısı yapılabilir.
 • Yapabileceğiniz anestezi türünü belirlemek için bir anestezi uzmanıyla görüşme
 • Aldığınız ilaçlar ve takviyeler hakkında ve varsa kesilmesi gerektiği konusunda doktorunuzla görüşme
 • Ameliyattan önceki gece, gece yarısından sonra yiyecek ve içeceklerden kaçınma ihtiyacı hakkında bir tartışma

Dirsek Kırığı Rekonstrüksiyon İşlemi

Dirsek kırıklarının tedavisi kırığın ciddiyetine ve tipine göre değişir ve aşağıdakileri içerir:

 • Eksternal fiksasyon: Bu yöntem ciddi açık kırıklarda kullanılır. Bu operasyon sırasında deride küçük kesiler yapılır ve kemiklerin içinden metal iğneler sokulur. Pimler ciltten dışarı çıkar ve cildin dışındaki karbon fiber çubuklara bağlanır. Eksternal fiksatör bir çerçeve görevi görür ve dirseğin ikinci bir operasyon gerçekleştirilinceye kadar uygun pozisyonda tutulmasına yardımcı olur. Kırığı düzeltmek için ameliyattan önce hasarlı cilde iyileşmesi için yeterli zaman verir ve enfeksiyon riskini azaltabilir.
 • Açık redüksiyon ve iç fiksasyon (ORIF): Bu, dirsek kırıklarını tedavi etmek için en sık kullanılan prosedürdür. Bu operasyon sırasında, kemik segmentleri önce normal hizalarına yeniden konumlandırılır (küçültülür) ve daha sonra kemiğin dışına takılan vidalar ve plakalar ile yerinde tutulur. Kırığa bağlı olarak, cerrahınız onarım sırasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı hususlara dikkat edebilir:
 • Ulnar sinirin yerleştirilmesi: İşlem sırasında cerrahınız yer açmak ve ameliyat sırasında yaralanmasını önlemek için ulnar siniri konumundan hafifçe hareket ettirecektir. İşlem sonunda sinir tekrar eski konumuna getirilir.
 • Kemik grefti: Kırık kemik ezilmiş veya yaradan kaybolmuşsa, kırık kemik boşluğunu doldurmak için kemik grefti gerektirebilir. Kemik grefti, bir donörden (allogreft) veya kendi vücudunuzdaki başka bir kemikten (otogreft) veya bazı durumlarda yapay bir materyalden elde edilebilir.
 • Osteotomi: Bazı durumlarda, cerrah kemik parçalarını daha iyi görselleştirmek için dirseğin ucunu (olekranon) kesebilir. Kesilen kemik, kırığın onarımı sırasında yoldan çıkar. Kırık sabitlendikten sonra, kesilen olekranon orijinal konumuna geri yerleştirilir ve plakalar ve vidalar veya pimler ve teller ile onarılır.
 • Total dirsek replasmanı (artroplasti): Şiddetli kırıklarda humerus onarılamayacak kadar ağır hasar görür ve metal veya plastik bir implant ile değiştirilmesi gerekir. Dirsek replasmanı sırasında kemik parçaları çıkarıldıktan sonra humerusa bir implant takılır. Ulnaya (ön kol kemiği) başka bir implant takılır ve iki implant bir menteşe oluşturacak şekilde bağlanır.
 • Artrodez (füzyon): Daha aktif ve daha genç bir bireyde, bazı durumlarda ciddi şekilde yaralanmış bir humerus, total dirsek replasmanı yerine artrodez ile tedavi edilebilir. Artrodez sırasında cerrahınız olekranon ve humerusun birlikte büyümesini veya tek bir kemik olarak kaynaşmasını sağlamak için plakalar ve vidalar uygulayacaktır. Bununla birlikte, hasta füzyon sonrası dirseği bükme yeteneğini kaybedecek, ancak eli döndürme yeteneğini koruyacak ve güçlü bir dirsek eklemini yeniden kazanacaktır.

Dirsek Kırığı Ameliyatı Sonrası Bakım

Ameliyat sonrası ağrılar olabilir ve sizi rahat ettirmek için ağrı kesici ilaçlar reçete edilecektir. Ameliyattan sonra, kolunuz destek ve koruma için alçıya veya atele yerleştirilecektir. Kemik iyileşmesini sağlamak için bir askı yardımıyla kolunuzu birkaç hafta hareketsiz tutmanız gerekecektir. Doktorunuz, rahatlık için buz uygulaması gibi kol bakımının yanı sıra pansuman ve kesi bakımı hakkında talimatlar verecektir.

Kol sertliğini önlemek, kasları güçlendirmek ve hareket açıklığını düzeltmek için fizik tedavi önerilmektedir. Ayrıca sağlıklı bir diyet ve kemik iyileşmesini desteklemek için yüksek D vitamini ve kalsiyum takviyeleri konusunda tavsiyelerde bulunacaksınız. Doktorunuz, kemik iyileşmesini engelleyebileceğinden, reçetesiz satılan bazı ağrı kesici ilaçlardan kaçınmanızı isteyebilir.

Sağlık durumunuza ve yaralanmanın boyutuna bağlı olarak, ilerlemeyi izlemek ve gerekirse dikişlerin çıkarılması için planlanmış takip randevuları ile aynı gün eve gidebilirsiniz. Doktorunuz tedaviniz boyunca iyileşmeyi izlemek için röntgen isteyebilir. Çoğu insan birkaç ay içinde normal aktivitelerine döner.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Dirsek Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler