Di̇rsek Tendonu Ve Li̇gament Tami̇ri̇08/04/22 23:43

Di̇rsek Tendonu Ve Li̇gament Tami̇ri̇ Nedir?

Dirsek çevresindeki bağlar burkulma, yırtılma, travma veya herhangi bir kaza sonucu yaralanabilir. Burkulma veya travma, tekrarlayan baskı, aşırı kullanım veya doğrudan yaralanmadan kaynaklanabilir.

Di̇rsek Tendonu Ve Li̇gament Tami̇ri̇

Dirsek Yaralanmaları

Dirsek eklemi çevresindeki tendonları etkileyen yaygın durumlar, ağırlık kaldırma sırasında tendonların aşırı kullanımından, spor veya meslek sırasında tekrarlayan aktivitelerden kaynaklanan tenisçi dirseği ve golfçü dirseğidir.

Dirsek çevresindeki bağlar burkulma, yırtılma, travma veya herhangi bir kaza sonucu yaralanabilir. Burkulma veya travma, tekrarlayan baskı, aşırı kullanım veya doğrudan yaralanmadan kaynaklanabilir.

Dirsek Yaralanmalarının Belirtileri

Dirsek eklemi ve çevresindeki yapıların yaralanmasının yaygın semptomları, dirsekten ön kola ve avuç içine kadar uzayabilen ve bilek hareketleriyle şiddetlenen şişlik ve ağrıyı içerir. Bazen eklem instabilitesi de görülebilir.

Dirsek Tendonu ve Ligament Tamiri Ameliyatı

Hasarlı tendonun tedavisi genel olarak iki tipe ayrılır: 

  • Tendon debridmanı: Bu prosedür, tendinit tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bu prosedürde, cerrahınız hasar görmüş dokuları çıkarır ve tendonu temizler. 
  • Tendon gevşetme: Tendon onarımı için en sık kullanılan ameliyattır. Bu prosedürde, cerrahınız ekstansör veya fleksör tendonun dirsek üzerindeki bağlantısını bulur ve hasarlı tendonu ayırır, ayrıca tendon çevresindeki skar dokusunu veya diğer aşırı büyümeleri giderir. Bazen tendonun gevşek ucu çevredeki bağ dokusuna (fasya) dikilebilir.

Bağ rekonstrüksiyonu

Bağ rüptürünü tedavi etmek için bağ rekonstrüksiyonu düşünülür. Cerrahınız dirsek üzerinde bir kesi yapacaktır. Kasları, tendonları ve sinirleri yoldan uzaklaştırmak için özen gösterilir. Vericinin tendonu ya önkoldan ya da dizin altından alınır. Cerrahınız, dirsek ekleminin etrafındaki üst kol ve önkol kemiklerine delikler açar. Donörün tendonu, orijinal bağ kompleksininkine benzer bir düzende delinmiş deliklerden geçirilir. Tendon daha sonra özel dikişlerle kemik yüzeylerine yapıştırılır. 

Kesi dikişlerle kapatılır ve steril pansumanlarla kapatılır. Birkaç hafta dirseği desteklemek için bir atel uygulanır. Ameliyattan sonra, daha hızlı iyileşme için düzenli takip ve rehabilitasyon programı önerilebilir.

Dirsek Tendonu ve Ligament Tamiri Komplikasyonları

Dirsek bağı ve tendon onarım ameliyatlarının yaygın komplikasyonları arasında enfeksiyon, komşu sinir ve kan damarlarının yaralanması ve dirsek ekleminin güç veya esneklik kaybı yer alır. 

Dirsek Tendon ve Ligament Tamiri Sonrası Rehabilitasyon

Ameliyatın başarısı, ameliyattan hemen sonra çıkarılabilir bir atelin yanı sıra buz tedavisi, elektrik stimülasyonu ve ağrıyı, şişmeyi veya kas spazmını azaltmak için masajı içeren ameliyat sonrası rehabilitasyon programına bağlıdır. Uzun süreli rehabilitasyon için izometrik egzersizler, güçlendirme ve hareket açıklığı egzersizleri faydalı olabilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Dirsek Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler