Di̇stal Humerus Kırığı08/04/22 10:46

Di̇stal Humerus Kırığı Nedir?

Distal humerus kırığı, humerusun alt ucunda bir kırılma olduğunda ortaya çıkan nadir bir durumdur. Distal humerustaki yaralanma, dirsek ekleminin işlevinde bozulmaya neden olabilir. 

Di̇stal Humerus Kırığı

Distal humerustaki yaralanma, dirsek ekleminin işlevinde bozulmaya neden olabilir. Distal humerus kırığı, humerusun alt ucunda bir kırılma olduğunda ortaya çıkan nadir bir durumdur. 

Distal Humerus Kırıklarının Nedenleri

Distal humerus kırığı düşmeden kaynaklanabilir. Bu, düşme sırasında doğrudan dirseğinizin üzerine düştüğünüzde veya sert bir nesneye çarptığınızda daha sık meydana gelir. Dirsek düz kilitliyken uzanmış kolunuz üzerine düştüğünüzde de olabilir.

Distal Humerus Kırıklarının Belirtileri

Distal humerus kırıkları genellikle çok ağrılıdır. Yaygın semptomlar şişlik, morarma, sertlik, hassasiyet, şiddetli ağrı ve kolu hareket ettirememedir. 

Distal Humerus Kırıklarının Teşhisi

Distal humerus kırıkları genellikle acil bir durum olarak kabul edilir. Doktorunuz herhangi bir kesik için cildi inceleyebilir ve kırık kemiklerin veya yaralanmaların varlığını belirlemek için hissedebilir. Doktorunuz kırığın derinliğini (sağlam veya kırık kemikler) belirlemek için bir röntgen önerebilir.

Distal Humerus Kırıklarının Tedavileri

Distal humerus kırıkları, kırığın şiddetine göre hem ameliyatsız hem de cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Distal Humerus Kırıklarının Ameliyatsız Tedavisi

Kırık kemiğin yer değiştirmesine neden olmadıysa, doktorunuz bir atel uygulayabilir ve tam iyileşme ve iyileşme gerçekleşene kadar bir askı takmanız gerekebilir.

Distal Humerus Kırıklarının Cerrahi Tedavisi

Kırık kemiğin yer değiştirmesine neden olmuşsa ve kemik parçaları deriden çıkmışsa doktorunuz ameliyat önerebilir. Ameliyat sırasında yerinden çıkan kemik veya kemik parçaları metal vida ve plakalar yardımıyla birleştirilir. Enfeksiyon riskini önlemek için size antibiyotik de verilebilir.

Distal Humerus Kırıklarının Önlenmesi

Yürürken veya koşarken ve özellikle merdiven inip çıkarken dikkatli olunmalıdır. Bu, düşmenizi ve sonunda kazayla kırılmanızı önleyebilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Dirsek Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler