Di̇z Enjeksi̇yonu03/04/22 08:45

Di̇z Enjeksi̇yonu Nedir?

Eklem içi diz enjeksiyonu, birincil amacı kireçlenme gibi durumlardan ağrıyı gidermek için ilacın doğrudan diz eklemine verildiği çok etkili bir tedavi şeklidir.

Di̇z Enjeksi̇yonu

Dizdeki ağrı ve sertlikler engelleyici ve tedavisi zor olabilir. Bireyin yaşam tarzını sınırlayarak duygusal refahınızı olumsuz etkileyebilir.

Eklem içi diz enjeksiyonu, birincil amacı kireçlenme gibi durumlardan ağrıyı gidermek için ilacın doğrudan diz eklemine verildiği çok etkili bir tedavi şeklidir.

Eklem içi diz enjeksiyonu genellikle ağrı, anti-inflamatuar ilaçlar, fizik tedavi, aktivite modifikasyonu veya buz tedavisi gibi geleneksel konservatif tedavilere yanıt vermediğinde önerilir.

Diz Enjeksiyonu Türleri

Diz enjeksiyonlarının çeşitli türleri vardır. Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz eklem içi enjeksiyonu önerebilir:

Hyaluronik asit, eklemlerde yağlanma sağlayan ve amortisör görevi gören doğal olarak oluşan bir maddedir. Kireçlenme ile, bu madde büyük ölçüde eksiktir ve durumun kötüleşmesine yol açar. Diz içine hyaluronik asit enjeksiyonları ağrıyı azaltmaya ve hareket aralığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz diz eklemindeki iltihabı azaltmak için eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu yapabilir. Kortikosteroidler, akut yaralanma veya artritik koşullara yanıt olarak doğal olarak üretilen inflamatuar hücrelerin üretimini engeller.


Kanınızdan trombositten zengin plazma veya PRP elde edilir ve doku yenilenmesini teşvik etmek, ağrıyı azaltmak ve işlevi iyileştirmek için diz ekleminin eklem içi enjeksiyonunda kullanılabilir.

Artrosentez, eklem boşluğuna sokulan bir iğne ile fazla eklem sıvısının alınması işlemidir. Dizdeki şişlik ve ağrıyı azaltmak için yapılır. Genellikle, dizdeki fazla eklem sıvısını çıkardıktan sonra, doktorunuz ağrı ve iltihabı daha da hafifletmek için bir kortikosteroid preparatı veya anestezik enjekte etmek için aynı ponksiyon bölgesini kullanacaktır.

Eklem içi diz enjeksiyonları genellikle aşağıdaki gibi diz rahatsızlıkları için endikedir:

  • Kireçlenme
  • Romatoid artrit ve gut

Diz Enjeksiyonu İşlemi

Eklem içi diz enjeksiyonları çeşitli yaklaşımlar kullanılarak yapılabilir. İşlem sırasında, etkilenen diziniz bükülü veya uzatılmış olarak oturacak veya sırt üstü yatacaksınız. Enjeksiyon bölgesi üzerindeki cilt sterilize edilir ve lokal anestezik ile uyuşturulur.

İğne diz ekleminize yerleştirilir ve ilaç enjekte edilir. Bazı durumlarda, iğneyi doğru bölgeye yönlendirmeye yardımcı olmak için ultrason görüntüleme kullanılır. Enjeksiyon sırasında hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bazı durumlarda, ilacı enjekte etmeden önce, ilaca yer açmak için az miktarda eklem sıvısı çekilir. Sıvı alındıktan sonra, eklem içi enjeksiyonu uygulamak için aynı bölge kullanılır. İşlemi tamamlamak için enjeksiyon bölgesine küçük bir pansuman uygulanır.

Diz Enjeksiyonu Sonrası Bakım

Diz enjeksiyonu sonrası bakım aşağıdaki talimatları içerecektir:

  • Birkaç gün boyunca yorucu aktivitelerden kaçının
  • Rahatlık için enjeksiyon bölgesine buz uygulayın
  • Ağrı ve şişliği gidermek için dinlenme, yükselme ve ilaçlar önerilir.
  • Hafif egzersizler yapılabilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler