Di̇z Fi̇zi̇k Tedavi̇03/04/22 08:50

Di̇z Fi̇zi̇k Tedavi̇ Nedir?

Diz fizik tedavi, belirli eklemleri ve kasları güçlendirmeyi ve gerdirmeyi içerir. Diz fizik tedavi, dizin kas gücünü artırmak ve ağrıyı azaltmak için yapılır.

Di̇z Fi̇zi̇k Tedavi̇

Diz fizik tedavi, belirli eklemleri ve kasları güçlendirmeyi ve gerdirmeyi içerir. Diz fizik tedavi, dizin kas gücünü artırmak ve ağrıyı azaltmak için yapılır. Diz problemleri için önerilen egzersizlerden bazıları şunlardır:

  • Sırt üstü yatın, bir bacağınızı dizinizden kırın ve diğerini düz tutun ve yavaşça 5'e kadar sayarak yerden kaldırın. Bu günde iki kez yapılabilir.
  • Sağ ayağınızla merdivenlerin ilk basamağına çıkın. Sol ayağı yukarı kaldırın ve sağdan sonra soldan aşağı inin. Yorulana kadar bu egzersizi tekrarlayın. İyileştikçe, adım sayısını artırmaya çalışın.
  • Bir sandalye veya çalışma yüzeyinin desteğiyle, diziniz ayak başparmağınızı kaplayana kadar çömelin ve ayakta durun. Egzersizi en az 10 kez tekrarlayın. Daha rahat hale geldikçe, biraz daha çömelmeye çalışın.
  • Sandalyenin kenarına oturun ve ameliyatlı bacağınızı hafifçe öne doğru kaydırarak düzeltin. Bu konumu yaklaşık 10 ila 15 saniye tutun ve başlangıç ​​konumuna geri dönün.
  • Bu egzersiz için karşılıklı yerleştirilmiş 2 sandalyeye ihtiyacınız var. Bir sandalyeye oturun ve bacağınızı diğerinin üzerine koyun. Ayak bileğinizin altında rulo bir havlu ve dizinizin üzerinde bir buz torbası bulundurun. 5 ila 10 libre yerleştirin. Önerilen bir süre boyunca diz üzerinde ağırlıklar bulundurun.
  • Kollarınız yanınızda olacak şekilde düz bir yüzeye sırt üstü yatın. Üst vücudunuzu desteklemek için ön kollarınızı kullanın ve bacaklarınızı yerden 12 ila 20 inç yukarı kaldırın. Bu konumu yaklaşık 10 saniye basılı tutun ve ardından yavaşça başlangıç ​​konumuna geri getirin.
  • Bu egzersiz için, bacaklarınızı uzatarak düz bir yüzeye oturun ve ayağınızı mümkün olduğunca yavaşça ileri ve geri hareket ettirin.
  • Destek için bir elinizle duvarda düz durun. Diğer elinizle topuğunuzu tutun ve bacağınızın önünde bir gerginlik hissetmek için etkilenen dizinizi kalçanıza doğru bükün.
  • İlgili bacağınızla bir tabureye çıkın ve aşağı inin. Tabure önünüze veya yaralı bacağın yanına yerleştirilebilir.
  • Egzersiz bisikletinde pedal çevirin ve yürüyüşe çıkın.

Yapılacak egzersizlerle ilgili aklınıza takılan tüm soruları fizyoterapistinizle görüşebilirsiniz. Temel egzersizlerle başlayabilir ve ardından daha gelişmiş olanlara geçebilirsiniz. Programı kesinlikle takip etmek ve sadece terapistiniz tarafından reçete edilen egzersizleri uygulamak önemlidir.

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi, hareketi iyileştirmenize, ağrıyı hafifletmenize, daha hızlı iyileşme için kan akışını teşvik etmenize ve fiziksel işlevinizi ve zindelik seviyenizi geri kazanmanıza yardımcı olan bir egzersiz programıdır. Bireysel bir tedavi programı olarak reçete edilebilir veya diğer tedavilerle kombine edilebilir. Eğitim, manuel terapi, su, ısı, soğuk, elektrik stimülasyonu ve ultrason gibi egzersizler ve tekniklerin bir kombinasyonunu içerir.

Fizik Tedavi Endikasyonları

Fizik tedavinin temel amacı, yürüme, yataktan kalkma, merdiven çıkma gibi günlük aktivitelerinizi kolaylaştırmaktır. Fizik tedavi genellikle belirli ameliyatlardan, yaralanmalardan ve artrit gibi uzun süreli sağlık sorunlarından sonra iyileşmenize yardımcı olmak için verilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler