Di̇zde Osteokondral Defekt03/04/22 10:31

Di̇zde Osteokondral Defekt Nedir?

Dizde yaygın olarak osteokondrit dissekans olarak da bilinen Dizde Osteokondral Defekt, diz eklemini çevreleyen düz eklem kıkırdağında ve kıkırdak altındaki kemikte bir hasar veya yaralanmayı ifade eder. 

Di̇zde Osteokondral Defekt

Dizde yaygın olarak osteokondrit dissekans olarak da bilinen Dizde Osteokondral Defekt, diz eklemini çevreleyen düz eklem kıkırdağında ve kıkırdak altındaki kemikte bir hasar veya yaralanmayı ifade eder. Hasar derecesi, kıkırdak yırtılmasından kemiğin hafif çatlamasına kadar, eklem içinde kırılan bir kemik parçasına kadar değişebilir. Bu parçalar boyut ve derinlik açısından farklılık gösterebilir ve eklem içinde sabit veya kararsız kalabilir. Bunlar, dizdeki akut travmatik bir yaralanmadan veya altta yatan bir kemik bozukluğundan kaynaklanabilir. Osteokondral defekt, aktif olarak spor yapan genç sporcularda daha sık görülür ve en sık dizdeki femur kondillerini etkiler.

Anatomi

Her dizde iki femoral kondil vardır, dizin iç tarafında medial femoral kondil ve dizin dışında lateral femoral kondil. İki femoral kondil, femurun (uyluk kemiği) yuvarlak ucunu oluşturur. Osteokondral defektler medial femoral kondilin lateralinde meydana gelir.

Dizde Osteokondral Defektin Nedenleri

Dizdeki osteokondral defektin nedenleri hala belirsizdir; bununla birlikte, bazı teoriler, yaralı bölgeye yetersiz kan temini, doğrudan travma, tekrarlayan zorlanma veya kalıtımı içerir.

Dizde Osteokondral Defekt Belirtileri

Dizdeki osteokondral defekt ile ilişkili yaygın semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Ağrı
 • Hassasiyet
 • Şişme
 • Eklem instabilitesi
 • Hareket kabiliyetinde azalma
 • Yakalanma veya kilitlenme hissi

Dizde Osteokondral Defekt Teşhisi

Doktorunuz, dengesizlik ve hareket açıklığı açısından diz eklemini fiziksel olarak inceleyecektir. Doktorunuz muayene sırasında herhangi bir anormallik hissederse, daha detaylı bilgi için röntgen istenebilir. Bir röntgende kıkırdak yırtılması veya başka bir anormallik görülmesi zorsa, bir osteokondral kusurun doğrulanması ve teşhisi için bir manyetik görüntüleme (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması istenebilir.

Dizde Osteokondral Defekt Tedavisi

Doktorunuz teşhis taramalarının raporlarına, yaşa, ciddiyete, kıkırdağın stabilitesine ve diğer faktörlere bağlı olarak çeşitli tedaviler önerebilir.
 
Durum erken evrelerde teşhis edilirse ve durum hafifse, bekle ve izle yaklaşımı, ağrı kesici ilaçlar ve 1-2 hafta immobilizasyon gibi konservatif tedavi yaklaşımları önerilir. Bununla birlikte, durum ileri bir aşamada teşhis edilirse veya şiddetli ise ameliyat gerekir. 

Dizin osteokondral defekt cerrahisi açık veya artroskopik teknik kullanılarak yapılabilir. Cerrahi işlemlerden bazıları şunlardır: 

 • Delme : Bu yöntemde, kusurlu bölgede yeni kan damarlarının büyümesine izin vermek için kemiğe çok sayıda küçük delik açılır. Bu, kusurlu bölgeye kan akışını teşvik ederek iyileşme tepkisini ve yeni kıkırdak hücrelerinin oluşumunu başlatır.
 • Açık redüksiyon internal fiksasyon (ORIF): Defektli bölgeye artroskopla ulaşmanın zor olduğu durumlarda açık cerrahi yapılır. Bu nedenle açık bir kesi gerekebilir. Bu prosedürde, cerrahınızın eklemi görebilmesi ve gevşek cisimleri çıkarabilmesi için eklemin önünde bir kesi yapılır. Dahili sabitleme, metal vidalar, pimler ve teller gibi dahili sabitleyiciler kullanılarak parçaların sabitlenmesini içerir.
 • Kemik grefti : Ölü veya nekrotik kemiğin çıkarılmasından sonra boşluğun doldurulmasına yardımcı olur. Bu prosedürde hasarlı bölgeye kemik grefti yerleştirilir. Bu prosedür, hasarlı bölgeyi onarmak veya eksik kemiği değiştirmek için yapılabilir. Yeni bir kemiğin büyümesine yardımcı olmak için otogreft (aynı kişiden toplanan) veya allogreft (kemik bankasından alınan) gerekebilir.
 • Osteokondral greftleme : İşlem, eklemin ağırlık taşımayan bir bölgesinden sağlıklı kıkırdak tıkaçlarının eklemin hasarlı bölgesine mozaik şeklinde transferini içerir. Yeni implante edilen kemik ve kıkırdağın kusurlu bölgede büyümesini sağlar. Greftler kendi vücudunuzdan (otogreft) veya bir donör veya kemik bankasından (allogreft) alınabilir.
 • Otolog kondrosit implantasyonu (ACI) : Bu prosedürde, ağırlık taşımayan ekleminizden sağlıklı kıkırdak hücreleri toplanır ve laboratuvarda kültürlenir. Kültürlenmiş kıkırdak doku yaması, yeni kıkırdağın büyümesini teşvik etmek için kusurlu alana implante edilecektir.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler