El Bi̇leği̇ Artroskopi̇si̇10/04/22 14:54

El Bi̇leği̇ Artroskopi̇si̇ Nedir?

El bileği artroskopisi, bilek ekleminizin sorunlarını görüntülemek, teşhis etmek ve tedavi etmek için yapılan minimal invaziv bir cerrahi işlemdir. El Bileğiniz, karpal kemikler adı verilen sekiz küçük kemikten oluşan karmaşık bir eklemdir.

El Bi̇leği̇ Artroskopi̇si̇

El bileği artroskopisi, bilek ekleminizin sorunlarını görüntülemek, teşhis etmek ve tedavi etmek için yapılan minimal invaziv bir cerrahi işlemdir.

Hastalığa Genel Bakış

El Bileğiniz, karpal kemikler adı verilen sekiz küçük kemikten oluşan karmaşık bir eklemdir. Bu kemikler bağlarla desteklenir. Karpal tünel sendromu, osteoartrit ve diğerleri gibi çeşitli durumlar bilek ekleminizi etkileyebilir.

El Bileği Artroskopisi Endikasyonları

El bileği artroskopisi, teşhisine yardımcı olmak için gerekli olabilir:

  • El Bileğinde Sertlik
  • Açıklanamayan ağrı
  • El Bileğinde Şişme 

El bileği artroskopisi ayrıca aşağıdaki gibi durumları tedavi etmek için kullanılır:

  • El kireçlenmesi
  • Kronik bilek ağrısı
  • El bileği kırığı
  • Ganglion kistleri 
  • Karpal tünel Sendromu 

 

El Bileği Artroskopisi Ameliyatı 

El bileği artroskopisi genellikle bölgesel anestezi altında yapılır. Rahatlamanız için size sakinleştirici verilebilir.

 

Doktorunuz bileğinizin arkasında portal olarak bilinen bir veya iki küçük yarım inçlik kesi yapacaktır. Portallar, görselleştirilmesi gereken alanlara bağlı olarak bilekte belirli yerlere yerleştirilir. Artroskop ve özel cerrahi aletler bu portallardan bileğinize sokulur. Artroskop, kamera, lens ve ışık kaynağı içeren ince bir tüptür. Doktorunuz, işleminiz boyunca artroskoptan bir video monitörüne aktarılan görüntüler tarafından yönlendirilecektir. Doktorunuz probleminize bağlı olarak gerekli onarımları yapacaktır. 

 

İşlem sonrası portallar küçük dikişlerle kapatılır ve pansuman yapılır. İşlemden sonra kısa bir süre atel takmanız istenebilir.

 

 

El Bileği Artroskopisi Ameliyatı Sonrası Bakım

 

İşlemden sonraki ilk 2-3 gün elinizi kalp seviyesinin üzerinde tutun. Bandajınızı temiz, kuru ve sağlam tutun. Şişliği ve rahatsızlığı azaltmak için ameliyat edilen bölgeye buz uygulayabilirsiniz. Bileğinizin gücünü ve hareketliliğini yeniden kazanmak için özel egzersizler konusunda bilgilendirileceksiniz. Herhangi bir ağrıyı gidermek için size ağrı kesici ilaçlar verilecektir.

 

El Bileği Artroskopisinin Avantajları

El bileği artroskopisini takiben iyileşme genellikle daha büyük bir kesi gerektiren açık ameliyattan daha rahattır. İşlem sonrasında genellikle daha az ağrı olur ve iyileşme süresi açık bir işleme göre daha hızlıdır. Bilek artroskopisi, çoğu zaman ameliyattan birkaç saat sonra eve gidebileceğiniz bir günlük ameliyat olarak gerçekleştirilir.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Artroskopik Cerrahi ve Bu Makalede Listelendiler