El Kırığı Tedavi̇si̇13/04/22 17:50

El Kırığı Tedavi̇si̇ Nedir?

El kırığı, el kemiklerine fazla kuvvet uygulandığında meydana gelen, eldeki kemiklerden birinin kırılmasıdır.

El Kırığı Tedavi̇si̇

El, vücudumuzun en esnek ve en sık kullanılan kısımlarından biridir. Çeşitli aktivitelerde aşırı kullanma nedeniyle eller, burkulma ve incinme, kırık ve çıkık, yırtılma ve ampütasyon gibi yaralanmalara, makine kullanırken, düşmeye karşı ağırlık yüklenirken ve sporla ilgili yaralanmalara daha yatkındır.

El kırığı, el kemiklerine fazla kuvvet uygulandığında meydana gelen, eldeki kemiklerden birinin kırılmasıdır.

El Kırığı Belirtileri

El kırığının en yaygın semptomları arasında şiddetli ağrı, şişme, morarma veya kanama, ciltte şekil bozukluğu, renk değişikliği ve elin sınırlı hareket kabiliyeti bulunur.

El Kırığı Teşhisi

El kırığı teşhisi, kırığın tipini ve şiddetini belirlemek için hastanın öyküsüne, fizik muayenesine ve röntgen görüntülemesiyle teşhis edilir. Röntgen, kırıkların değerlendirilmesinde en yaygın kullanılan tanı araçlarıdır.

El Kırığı Tedavisi

El kırıklarında ilk tedavi ağrıyı gidermek, iskemik yaralanmayı (kemik ölümü) önlemek, yabancı cisim ve ölü doku gibi enfeksiyon kaynaklarını ortadan kaldırmaktır. Kırık iyileştikten sonra vücudun ilgili kısmının eski işlevine dönmesini sağlamak önemlidir. Bunun için immobilizasyon teknikleri ile kırık redüksiyonunun idamesi ameliyatsız veya cerrahi yöntemlerle yapılır.

El Kırığı Ameliyatsız Tedavi

Kemikler, kapalı redüksiyon adı verilen bir prosedürde yerlerine yerleştirilerek yeniden hizalanabilir. Bunu takiben, kemikler iyileşene kadar hareketsiz hale getirmek için ateller veya alçılar kullanılır. Alçının 3 ila 6 hafta boyunca kullanılması tavsiye edilir.

El Mikrocerrahi Tedavi

El mikrocerrahisi, travmatik bir yaralanma, tıbbi durum, şiddetli enfeksiyon veya elin ağrı ve/veya şekil bozukluğuna neden olan kusura bağlı olarak parmakların, el bileğinin ve elin yapısını ve işlevselliğini eski haline getirmek için yapılır.
Ameliyat sırasında kırık bölgesi yeterince açığa çıkarılır, kemikler yeniden hizalanır ve kırığın küçültülmesi dahili olarak teller, plakalar, vidalar ve intramedüller çiviler kullanılır.

El Kırığı Fizik Tedavi

Kırıkların tamamen iyileşmesi birkaç hafta veya birkaç ay kadar sürebilir. Alçı veya korsenin çıkarılmasından sonra faaliyetlerinizi tam iyileşene kadar sınırlandırmalısınız, böylece kemik baskıya dayanacak kadar sağlam hale gelir. Kasları güçlendirmek ve hareket açıklığını iyileştirmek için egzersizleri ve aktivite seviyelerinde kademeli bir artış içeren bir fizik tedavi programı önerilir.

El terapisi, üst ekstremite yaralanmaları olan hastalarda ellerin gücünü artırmak ve fonksiyonel aktiviteyi geri kazandırmak için uygulanan fizik tedavi tekniğidir. Yaralanma veya ameliyattan sonraki birkaç gün içinde başlayarak hasta normal aktivitelerine dönene kadar devam eder. Rehabilite edici el terapisi şişmeyi en aza indirmeyi ağrıyı en aza indirmek, hareket ve gücü geliştirmek, özel tasarlanmış atelleri kullanarak yaralanmaları önlemek veya düzeltmek, ağrı ile başa çıkma yollarını öğretmek için önleyici bir tedavi yöntemidir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları El Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler