El Tümörü10/04/22 15:11

El Tümörü Nedir?

El tümörü, elde gözle görülür topaklar veya şişlikler olarak bulunur. Ancak bu tümörlerle ilişkili semptomlar, tümörün yeri, boyutu ve tipi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

El Tümörü

Eldeki herhangi bir anormal yumru, el tümörü olarak kabul edilir. El tümörü deride ben ya da siğil şeklinde, deri yumuşak dokusunun altında ya da kemik üzerinde oluşabilir. Çoğu el tümörü iyi huyludur (kanserli değildir); ancak nadiren kötü huylu (kanserli) da olabilirler.

El Tümörü Belirtileri Nelerdir?

El tümörü, elde gözle görülür topaklar veya şişlikler olarak bulunur. Ancak bu tümörlerle ilişkili semptomlar, tümörün yeri, boyutu ve tipi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Etkilenen bölgede hareketle kötüleşen el ağrısı
  • Aniden veya yavaş yavaş ortaya çıkan sert veya yumuşak şişlik 
  • Elde uyuşma veya karıncalanmanın yanı sıra eklem esnekliği kaybı

El Tümörü Tedavi Edilmezse?

Tedavi edilmezse, el tümörleri aşağıdaki gibi komplikasyonlara yol açabilir:

  • Etkilenen elin kısıtlı hareketliliği
  • Etkilenen eli kapatmada zorluk 
  • Parmaklarda ve sinirlerde hasar

El Tümörü Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve fizik muayene yapacaktır. Tümörünüzün küçük bir örneğinin eksize edildiği ve daha ileri testler için laboratuvara gönderildiği bir iğne veya insizyonel biyopsi yapılabilir. Doktorunuz durumunuza bağlı olarak röntgen, ultrasonografi, BT taraması veya MR gibi başka testler de isteyebilir.

El Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

El tümörünün cerrahi olmayan tedavisi, anti-inflamatuar ilaçlar veya bir atel kullanımını içerir. Cerrahi tedavi, eldeki anormal dokunun tamamen çıkarılmasını içerir. Ameliyat ayakta tedavi bazında yapılabilir ve sadece lokal anestezi gerektirebilir. 

Bazı durumlarda doktorunuz tümörü küçültmek için aspirasyon (iğne ile delme) yöntemini uygulayabilir. Tekrarlamayı önlemek için büyüme bölgesinde bir kortizon enjeksiyonu da kullanılabilir. Kötü huylu tümörler, geniş lokal eksizyon veya ampütasyon gerektirebilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları El Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler