Fleksör Tendon10/04/22 15:15

Fleksör Tendon Nedir?

Fleksör tendon yırtıkları kısmi veya tam olabilir. Fleksör tendon elin avuç tarafında bulunan parmakların bükülmesine yardımcı olmaktadır.

Fleksör Tendon

Fleksör tendon elin avuç tarafında bulunan parmakların bükülmesine yardımcı olmaktadır.

El Tendonlarının Anatomisi

Tendonlar, kasları kemiğe bağlayan fibröz bağ dokusu bantlarıdır. Tendonlar parmakların, elin ve diğer tüm vücut parçalarının hareketine yardımcı olur. 

Elde iki tip tendon bulunur: ekstansör tendonlar ve fleksör tendonlar. Elin üst kısmında bulunan ekstansör tendonlar parmakların düzleşmesine yardımcı olurken, elin avuç tarafında bulunan fleksör tendonlar parmakların bükülmesine yardımcı olur. 

Fleksör Tendon Yaralanmaları Nelerdir?

Bileğin, elin veya parmakların alt yüzeyindeki derin kesikler tendonu kesebilir ve yaralayabilir ve bir parmaktaki bir veya daha fazla eklemi bükemez hale getirebilir. Bir tendon kesildiğinde, kesilen uçlar lastik bir bant gibi birbirinden çekilir.

Fleksör tendon yırtıkları kısmi veya tam olabilir. Tendonlar tamamen kesilirse, parmak eklemleri kendi kendine bükülemez. 

Fleksör Tendon Yaralanmalarının Nedenleri

Kol, el veya parmaklardaki herhangi bir kesik veya yırtılma fleksör tendon yaralanmasına neden olabilir. Diğer olası nedenler şunlardır: 

  • Genellikle futbol, ​​​​ragbi ve güreş ile ilişkili bir spor yaralanmasından kaynaklanan tendon hasarı 
  • Tendonun kemikten çekildiği yerde tendonun gerilmesi
  • Bir oyuncunun parmağı başka bir oyuncunun formasına veya giysisine takıldığında
  • Romatizmal eklem iltihabı
  • Kaya tırmanışı gibi maceralı aktiviteler

Fleksör Tendon Yaralanmalarının Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuzu bilgilendirin: 

  • El veya parmaklara kesik
  • El Ağrısı
  • Elde Şişme
  • Parmağı bükme yeteneğinin kaybı
  • Elde uyuşma (duyu kaybı)

Fleksör Tendon Yaralanmalarında İlk Yardım

Yaralı parmağa hemen buz uygulayın. Yaralanmanın etrafına steril bir bez veya bandaj sarın ve varsa kanamayı azaltmak için parmağınızı kalp seviyenizin üzerinde tutun. Tetanoz enjeksiyonu yapılması gerekebilir. 

Fleksör Tendon Yaralanmalarının Teşhisi

Parmaklarınızın fleksiyonunu ve ekstansiyonunu etkileyen bir parmak yaralanması yaşadığınızda mutlaka bir doktora görünün. 

Doktorunuz belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Her iki elinizin de fizik muayenesi yapılacaktır. Muayene sırasında parmaklarınızı bükmeniz ve düzeltmeniz istenecektir. Parmaklarınız ayrıca duyu, kan akışı ve güç açısından incelenecektir. Çevredeki kemikte herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmek için bir röntgen istenebilir.

Fleksör Tendon Yaralanmalarının Tedavisi

Yırtılmış bir tendon ameliyat olmadan iyileşemez çünkü kesik uçlar genellikle bir yaralanmadan sonra çekilir.

Kesilmiş bir tendonu onarmak için birçok seçenek vardır; onarım tipi kesim tipine bağlıdır. Prosedürün amacı, bir tendon yırtılmasını takiben eklemlerin ve çevre dokuların normal işlevini eski haline getirmektir. 

Fleksör tendon onarımı genellikle ayakta tedavi prosedürüdür ve lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Cerrahınız yaralanan tendonun üzerinde ciltte bir kesi yapar. Tendonun hasarlı uçları dikişlerle bir araya getirilerek güvenli bir onarım sağlanır. Tendon yaralanması şiddetli ise, bir greft gerekebilir. Greft, vücudunuzun ayak veya ayak parmağı gibi başka bir bölümünden elde edilen bir tendon parçasıdır. Tendonun yeniden konumlandırılmasından sonra kesiler dikişlerle kapatılır ve ameliyat bölgesine pansuman pedi yerleştirilir. Cerrahınız, hareketleri kısıtlamak için elinizi koruyucu bir atele yerleştirecektir. 

Fleksör Tendon Onarımı Ameliyat Sonrası Bakım

Yaralanmaya bağlı olarak, ameliyattan birkaç hafta sonra el tedavisine başlamanız tavsiye edilir. Bu, parmağın hareketini iyileştirmek içindir. Başarılı bir iyileşme için cerrahınızın özel talimatlarını izleyin. 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları El Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler