Golfçü Di̇rseği̇08/04/22 23:52

Golfçü Di̇rseği̇ Nedir?

Medial epikondilit olarak da adlandırılan golfçü dirseği, önkoldaki tekrarlayan kas kasılmalarından kaynaklanan ve medial epikondile bağlanan tendonlarda iltihaplanma ve mikro yırtılmalara yol açan ağrılı bir durumdur.

Golfçü Di̇rseği̇

Medial epikondilit olarak da adlandırılan golfçü dirseği, önkoldaki tekrarlayan kas kasılmalarından kaynaklanan ve medial epikondile bağlanan tendonlarda iltihaplanma ve mikro yırtılmalara yol açan ağrılı bir durumdur.

Golfçü dirseği ve tenisçi dirseği, golfçü dirseğinin dirseğin iç kısmında ve tenisçi dirseğinin dirseğin dışında oluşması dışında benzerdir. Her iki durum da bir tür tendinittir - tendonların iltihabı.

Golfçü Dirseğinin Nedenleri

Golfçü dirseğine genellikle önkol kaslarının ve bilek ve parmak hareketlerini kontrol eden tendonların aşırı kullanımı neden olur, ancak düşme, araba kazası veya iş kazası gibi doğrudan travmalardan da kaynaklanabilir.

Golfçü dirseği genellikle golfçülerde görülür; dolayısıyla adı. Özellikle topa vururken kötü teknik veya uygun olmayan ekipman kullanıldığında ortaya çıkar. Diğer yaygın nedenler arasında, boyama, çekiçleme, yazı yazma, tırmıklama, atış sporları, bahçe işleri, kürek çekme, eskrim ve golf oynama gibi önkolun tekrarlayan hareketlerini gerektiren herhangi bir aktivite sayılabilir.

Golfçü Dirseğinin Belirtileri ve Belirtileri

Golfçü dirseğinin belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Aniden veya yavaş yavaş ortaya çıkan dirsek ağrısı
 • Aktivite sırasında dirseğin iç tarafında ağrılı ağrı
 • Azaltılmış hareket açıklığı ile dirsek sertliği
 • İç önkol, el veya bileğe yayılan ağrı
 • Zayıf kavrama
 • Nesneleri tutarken artan ağrı
 • Bilek büküldüğünde veya ön kola doğru büküldüğünde dirsekte artan ağrı

Golfçü Dirseği Teşhisi

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve dirsek ekleminizin kapsamlı bir fizik muayenesini yapacaktır. Doktorunuz, ağrınızın nedeni olarak bir kırık veya artriti ekarte etmek için bir röntgen isteyebilir. Bazen, tanı net değilse, golfçü dirseğini doğrulamak için MR veya ultrasonografi gibi başka testler istenebilir.

Golfçü Dirseği Tedavi Seçenekleri

Golfçü Dirseği İçin Konservatif Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz golfçü dirseği ile ilişkili semptomları tedavi etmek için konservatif tedavi seçenekleri önerecektir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Aktivite kısıtlamaları : Kullanımı sınırlayın ve kolunuzu semptomları kötüleştiren aktivitelerden uzak tutun.
 • Ortez: Yaralı dokulardaki baskıyı azaltmak için ateller tercih edilebilir.
 • Buz: Yaraya uygulanan buz paketleri şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Etkilenen bölgeye bir havlu üzerinden birkaç gün boyunca günde dört kez 20 dakika buz uygulanmalıdır. Buzu asla doğrudan cilt üzerine koymayın. Havluya sarıp uygulayabilirsiniz.
 • İlaçlar : Ağrı ve şişliği tedavi etmek için iltihap önleyici ilaçlar ve/veya steroid enjeksiyonları istenebilir.
 • Mesleki terapi: Belirtileriniz azaldıktan sonra güçlendirme ve germe egzersizleri için OT istenebilir.

Golfçü Dirseği Ameliyatı

Konservatif tedavi seçenekleri durumu çözemezse ve semptomlar 6 - 12 ay devam ederse, cerrahınız golfçü dirseğini tedavi etmek için ameliyat önerebilir. Ameliyatın amacı, iç dirsek çevresindeki hastalıklı dokuyu çıkarmak, iyileşmeyi hızlandırmak ve semptomları hafifletmek için bölgeye kan akışını iyileştirmektir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Dirsek Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler