İç Yan Bağ03/04/22 10:46

İç Yan Bağ Nedir?

İç yan bağ (Medial kollateral bağ (MCL)), diz ekleminin iç kısmında bulunan bağdır. Femurdan (uyluk kemiği) tibianın (incik kemiği) tepesine kadar uzanır ve dizin stabilize edilmesine yardımcı olur. 

İç Yan Bağ

İç yan bağ (Medial kollateral bağ (MCL)), diz ekleminin iç kısmında bulunan bağdır. Femurdan (uyluk kemiği) tibianın (incik kemiği) tepesine kadar uzanır ve dizin stabilize edilmesine yardımcı olur. 

İç Yan Bağ Yırtılması Nedenleri

İç yan bağ yaralanması, bağın gerilmesine, kısmi yırtılmasına veya tamamen yırtılmasına neden olabilir. İç yan bağ yaralanmaları genellikle dizin dışına uygulanan basınç veya baskı nedeniyle oluşur. İç yan bağ yaralanmasında ayrıca ön çapraz bağ (ACL) yırtabilir. 

İç Yan Bağ Yaralanması Belirtileri

İç yan bağ yırtığı, hareket sırasında dizde ağrı, şişme ve kilitlenme veya sıkışma hissi ile ilişkilendirilebilir. Ayrıca dizinizin aniden bükülebileceğini veya gevşeyebileceğini de hissedebilirsiniz.

İç Yan Bağ Yaralanması Teşhisi

Doktorunuz genellikle dizinizin fizik muayenesine dayanarak bir iç yan bağ yaralanmasını teşhis edecektir. Bağın gevşekliğini belirlemek için diziniz 25 derece bükülürken dış tarafına baskı uygulanarak bir iç yan bağ testi yapılabilir. Ayrıca röntgen ve MR taraması gibi görüntüleme testleri istenebilir. 

İç Yan Bağ Yaralanması Tedavisi

Tedavi seçenekleri arasında ameliyatsız ve cerrahi tedavi yer alır. Ameliyatsız tedavi, ağrı ve şişmeyi kontrol etmeye yardımcı olan dinlenme, buz, sıkıştırma ve elevasyondan (RICE protokolü) oluşur. Dizinizi hareketsiz hale getirmeye yardımcı olmak için bir dizlik takılabilir. Yürürken dizinize ağırlık vermenizi önlemek ve korumak için koltuk değneği kullanımı önerilebilir. Diz hareketini ve gücünü geliştirmek için fizik tedavi egzersizleri önerilebilir.

Çoğu zaman, bir iç yan bağ yırtığı tedavisi için ameliyat gerekli değildir. Gerekirse, genellikle artroskopi kullanılarak yapılır. Çoğu durumda, bu yaralanma önlenemez. Bununla birlikte, spor veya egzersiz sırasında uygun tekniklerin kullanılması yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler