Kalça Bursi̇t04/04/22 18:41

Kalça Bursi̇t Nedir?

Kalça bursit, kalçadaki bir bursa iltihabının neden olduğu ağrılı bir durumdur. Bursa, sürtünmeyi azaltmak ve hareket sırasında yastıklama sağlamak için kemik ve yumuşak doku arasındaki eklemlerde bulunan sıvı dolu keselerdir.

Kalça Bursi̇t

Kalça bursit, kalçadaki bir bursa iltihabının neden olduğu ağrılı bir durumdur. Bursa, sürtünmeyi azaltmak ve hareket sırasında yastıklama sağlamak için kemik ve yumuşak doku arasındaki eklemlerde bulunan sıvı dolu keselerdir.

Kalçanın kemik çıkıntısına büyük trokanter denir ve üst uyluk kemiği veya femurun dış tarafında bulunur. Üzerindeki bursaya trokanterik bursa denir. Diğer bir bursa ise kasık bölgesine doğru yer alır ve iliopsoas bursa olarak adlandırılır. Trokanterik bursanın bursiti, iliopsoas bursadan daha yaygındır.

Kalça Bursit Nedenleri

Trokanterik bursit genellikle futbol ve futbol gibi çok fazla koşu içeren sporlarla ilişkilidir. Bu sporlar bursanın aşırı kullanılmasına ve tahriş olmasına neden olarak iltihaplanmaya neden olabilir. Bursit bazen kalçanıza bir yaralanma veya düşme veya kalçaya yapılan cerrahi bir işlemden sonra kaynaklanabilir. 

Bazı omurga hastalıkları, romatoid artrit ve bacak uzunluğu eşitsizliği kalça bursit geliştirme riskinizi artırır.

Kalça Bursit Belirtileri

Trokanterik bursit, genellikle uzun süreli yürüme veya merdiven çıkma ile artan kalçanın dış tarafında ağrıya neden olur. Ağrı daha çok sandalyeden kalkarken ve etkilenen taraf üzerine yatılırken hissedilir. Ancak iliopsoas bursa iltihabı kasık bölgesinde ağrıya neden olur.

Kalça Bursit Teşhisi

Ağrılı bursit çevresinde hassasiyet ve şişlik gösteren kalçanın fizik muayenesi kalça bursiti tanısını doğrular. Bursada tahrişe neden olabilecek herhangi bir kemik mahmuzunu kontrol etmek için doktorunuz bir röntgen isteyebilir. Ağrının nedeni çok net değilse, doktorunuz röntgende görünmeyen yumuşak dokuları ve yapıları görmek için bir MR isteyebilir.

Kalça Bursit Tedavi Seçenekleri

Bursit için tedavi hedefleri, iltihaplanma ve ağrıyı gidermeye odaklanır. Dinlenme önerilir ve bursit ağrısına neden olan aktiviteler kısıtlanır. İltihabı ve ağrıyı azaltmak için anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Fizik tedavi ve ısı, buz ve ultrason ile tedaviler bazen tavsiye edilir. Enflamasyonu azaltmak için bir kortikosteroid ilacı enjeksiyonu uygulanabilir. Bazen ağrı birkaç ay sonra geri gelirse ikinci bir enjeksiyon gerekebilir. Bu cerrahi olmayan tedaviler çoğu durumda kalça bursitinden kurtulma sağlar. 

Kalça Bursit Cerrahisi

Ancak bazen, konservatif tedavi önlemlerine yanıt vermezseniz doktorunuz bursanın cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Kalça Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler