Kalça Protezi̇05/04/22 00:21

Kalça Protezi̇ Nedir?

Kalça protezi, hasarlı kıkırdak ve kemiğin kalça ekleminden çıkarıldığı ve yapay bileşenlerle değiştirildiği cerrahi bir işlemdir. 

Kalça Protezi̇

Kalça protezi, hasarlı kıkırdak ve kemiğin kalça ekleminden çıkarıldığı ve yapay bileşenlerle değiştirildiği cerrahi bir işlemdir. Kalça protezi için ana endikasyon kireçlenmedir.

Kireçlenme, ağrı, şişlik, sertlik ve sınırlı hareket ile sonuçlanan eklem iltihabıdır. Kalça kireçlenmesi, kronik kalça ağrısı ve sakatlığın yaygın bir nedenidir. 

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Kalça kireçlenmesinin en sık görülen semptomu, sınırlı hareket açıklığına neden olan eklem ağrısı ve sertliğidir. Şiddetli aktivite, yürürken topallamaya neden olabilecek ağrı ve sertliği artırabilir. 

Kalça Kireçlenmesi Teshisi

Tıbbi geçmişinizin değerlendirilmesi, fizik muayene yapılması ve kireçlenmiş eklemin röntgeni çekilmesi ile teşhis konur.

Kalça Protezi Ameliyatı

Antiinflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi gibi konservatif tedavi seçenekleri semptomlarınızı hafifletmezse cerrahi önerilebilir. 

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. İşlem sırasında kalça eklemini ortaya çıkarmak için kalça üzerinden cerrahi bir kesi yapılır ve femur asetabulumdan çıkarılır. Soketin yüzeyi temizlenir ve bir rayba kullanılarak hasarlı veya kireçlenmiş kemik çıkarılır. Asetabular bileşen, vidalar veya bazen kemik çimentosu kullanılarak yuvaya yerleştirilir. Asetabular bileşenin içine plastik, seramik veya metalden yapılmış bir astar yerleştirilir. 

Femur veya uyluk kemiği daha sonra yeni metal femoral bileşene tam olarak uyması için özel aletler kullanılarak artritik kemiğin çıkarılmasıyla hazırlanır. Femoral bileşen daha sonra ya presle geçirilerek ya da kemik çimentosu kullanılarak femura yerleştirilir. Daha sonra metal veya seramikten yapılmış femur başı bileşeni femur sapı üzerine yerleştirilir. Tüm yeni parçalar özel çimento kullanılarak yerine sabitlenir. Yeni eklemin etrafındaki kaslar ve tendonlar onarılır ve kesi kapatılır. 

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Bakım

Kalça protezi ameliyatı sonrası, yeni eklemin yerinden çıkmasını önlemek ve uygun iyileşmeyi sağlamak için özel dikkat göstermelisiniz. Alınması gereken yaygın önlemlerden bazıları şunlardır:

  • Kalçanızı bükmeyin ve ayağınızı içe döndürmeyin.
  • 6 hafta boyunca uyurken bacaklarınızın arasına yastık koyun.
  • Asla bacak bacak üstüne atmayın ve kalçalarınızı dik açıyı geçecek şekilde bükmeyin (90)
  • Alçak bir sandalyede oturmaktan kaçının
  • Bir şeyleri almak için eğilmekten kaçının.
  • Yükseltilmiş bir alafranga wc kullanın

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Kalça Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler