Kalça Rekonstrüksi̇yonu05/04/22 00:28

Kalça Rekonstrüksi̇yonu Nedir?

Kalça rekonstrüksiyonu, ağrıya neden olan ve hareketinizi sınırlayan hasarlı bir kalça eklemini onarmak veya değiştirmek için yapılan bir ameliyattır.

Kalça Rekonstrüksi̇yonu

Kalça rekonstrüksiyonu, ağrıya neden olan ve hareketinizi sınırlayan hasarlı bir kalça eklemini onarmak veya değiştirmek için yapılan bir ameliyattır.

Kalça Eklemi Anatomisi

Kalça bilyeli bir eklemdir; kalça soketi, humerusun (uyluk kemiği) başı ve pelvik kemiklerin yuvası tarafından oluşturulur. Eklem, çevresinde bir kapsül oluşturan bağlarla kaplıdır. Pelvis, uyluk ve kalçalardaki kaslara bağlı tendonlar kalça eklemini hareket ettirmeye yardımcı olur.

Kalça rekonstrüksiyonu ne zaman endikedir?

Kalça ağrılı olduğunda ve düzgün çalışamadığında kalça rekonstrüksiyonu önerilir. Bunun nedeni şunlar olabilir:
Kireçlenme : Eklemi kaplayan kıkırdak aşınması
Yaralanma : Travma veya aşırı kullanım
Osteonekroz : Yetersiz kan akışı nedeniyle kemik hasarı

Kalça ekleminin hasar görmesi, eklemde yer alan kemiklerde, yani femur ve pelvik kemiklerde kırılmaya neden olabilir. Bu kırıkları onarmak ve kalça eklemini stabilize etmek için kalça rekonstrüksiyonu önerilir.

Kalça rekonstrüksiyonu aşağıdaki nedenlerden dolayı kırıklar için gerekli olabilir:

  • Motorlu araç kazaları
  • Sert düşüşler
  • Yaşla birlikte artan ve koşma veya bükülme gibi basit streslerin neden olabileceği osteoporoz (kemik zayıflığı)

Kalça Rekonstrüksiyonunda Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Kalça rekonstrüksiyonunda gerçekleştirilen prosedürler şunları içerir:

Osteotomi

Bir kemiğin kesilmesini ve yeniden şekillendirilmesini içeren cerrahi bir prosedür. Kalça soketi, femur veya uyluk kemiğinin başına daha iyi uyum sağlamak için yeniden şekillendirilebilir. Bu ağrıyı azaltır, hareketi iyileştirir ve kalça ekleminde yaralanmayı önler.

Kalça protezi

Kalça protezi ameliyatı, kalça ekleminin hasarlı veya hastalıklı kısımlarının implant(lar) ile değiştirilmesini içerir. Sırasıyla eklemin tüm parçalarının veya hasarlı kemiklerden sadece birinin değiştirildiği tam veya kısmi kalça protezi yapılabilir.

Kalça Yüzey Yenileme

Kalça yüzey yenileme, kalça ekleminin hem topunun hem de yuvasının tamamen çıkarıldığı ve plastik, metal veya seramik protezlerle değiştirildiği total kalça protezi ameliyatına bir alternatiftir.

Kalça Artroskopisi

Anahtar deliği cerrahisi veya minimal invaziv cerrahi olarak da adlandırılan kalça artroskopisi, çeşitli kalça koşullarını değerlendirmek ve tedavi etmek için çok küçük insizyonlar yoluyla gerçekleştirilir. Artroskop adı verilen tüp benzeri bir alet ve küçük cerrahi aletler kullanılarak gerçekleştirilir.

Doktorunuz Kalça Rekonstrüksiyonu İçin Doğru Prosedüre Nasıl Karar Verecek?

Doktorunuz durumunuzu ve kalçanızın spesifik anatomisini değerlendirdikten sonra sizin için uygun tedaviye karar verecektir.

Kalça Rekonstrüksiyonundan Sonra

Prosedürü takiben ağrı için ilaç alacaksınız ve güç, hareket ve dengeyi geliştirmek için fizik tedavi göreceksiniz. Doktorunuz, başarılı bir fizik tedavi programı ile daha hızlı sürede iyileşebilirsiniz.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Kalça Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler