Kıkırdak Deği̇şti̇rme03/04/22 10:59

Kıkırdak Deği̇şti̇rme Nedir?

Kıkırdak değiştirme, aşınmış kıkırdağın yeni kıkırdak ile değiştirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Kıkırdak Deği̇şti̇rme

Kıkırdak değiştirme, aşınmış kıkırdağın yeni kıkırdak ile değiştirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Eklem Kıkırdağı Nedir?

Eklem veya hiyalin kıkırdak, diz eklemindeki iki kemik arasında düzgün etkileşime yardımcı olan dizin kemik yüzeyini kaplayan dokudur. Kıkırdağa direkt kan akışı olmadığı için kendi kendine tamir kapasitesi daha azdır.

Kıkırdak Değiştirme Endikasyonları

Genellikle spor veya travmatik yaralanmalardan kaynaklanan küçük kıkırdak hasar alanlarını tedavi etmek için yapılır. İleri derecede diz kireçlenmesi varsa endike değildir.

Kıkırdak Değiştirme Ameliyatı

Kıkırdak değiştirme ağrıyı hafifletmeye, normal işlevi geri kazanmaya yardımcı olur ve kireçlenmenin başlamasını geciktirebilir veya önleyebilir. Kıkırdak değiştirme ameliyatının amacı, yeni hiyalin kıkırdağın büyümesini teşvik etmektir. Kıkırdak değiştirmede yer alan çeşitli artroskopik işlemler şunları içerir:

  • Mikrokırık: Mikrokırık, awl adı verilen özel bir alet kullanarak yaralı eklem yüzeyinde çok sayıda küçük delik oluşturmayı içerir. Delikler, subkondral kemik adı verilen kıkırdak altındaki kemikte yapılır. Bu, yeni kıkırdağın büyümesini uyaran kıkırdağa yeni kan temini yaratır.
  • Delme: Bu prosedür, yaralanan eklem bölgesinde cerrahi bir matkap veya teller kullanılarak birden fazla deliğin oluşturulduğu mikrokırığa benzer.
  • Abrazyon artroplastisi: Bu prosedür delme işlemine benzer ancak hasarlı kıkırdağı çıkarmak için yüksek hızlı frezlerin kullanılmasını içerir.
  • Otolog kondrosit implantasyonu (ACI): Bu, sağlıklı kıkırdak hücrelerinin ağırlık taşımayan eklemden çıkarıldığı, laboratuvarda büyütüldüğü ve ardından ikinci prosedür sırasında kıkırdak kusuruna implante edildiği iki aşamalı bir prosedürdür. Bu prosedür sırasında, kemiği kaplayan kalın bir doku tabakası olan periosteumdan bir yama alınır ve fibrin yapıştırıcı kullanılarak kusurlu alan üzerine dikilir. Yeni kıkırdak hücreleri daha sonra yeni kıkırdak hücrelerinin büyümesine izin vermek için periostun altına kıkırdak kusuruna enjekte edilir.
  • Osteokondral otogreft nakli: Bu işlemde kendi dizinizin ağırlık taşımayan bölgelerinden kıkırdak tıkaçlar çıkarılır ve eklemin hasarlı bölgelerine nakledilir. Bu yöntem, kendi vücudunuzdan alınan greft sınırlı olacağından daha küçük kıkırdak kusurlarını tedavi etmek için kullanılır.

Kıkırdak replasmanını takiben doktorunuz, etkilenen eklemin hareketliliğini geri kazanmaya yardımcı olmak için fizik tedavi önerebilir.

  • Osteokondral allogreft transplantasyonu: Bu prosedürde kemik bankasından bir donörden sağlıklı kıkırdak dokusu alınır. Bu greft olarak kullanılır ve kıkırdak kusurlu bölgeye nakledilir.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler