Meni̇sküs Yırtığı03/04/22 16:40

Meni̇sküs Yırtığı Nedir?

Menisküs yırtığı, sporcularda, özellikle temas sporlarıyla uğraşanlarda yaygın bir diz yaralanmasıdır. 

Meni̇sküs Yırtığı

Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında menisküs adı verilen iki adet kama şeklinde kıkırdak parçası bulunur. Menisküs diz eklemini stabilize eder ve amortisör görevi görür.

Menisküs Yırtığı nedir?

Menisküs yırtığı, sporcularda, özellikle temas sporlarıyla uğraşanlarda yaygın bir diz yaralanmasıdır. Dizinizdeki ani bir bükülme veya bükülme menisküsün yırtılmasına neden olur. Kıkırdak yaşla birlikte yıprandığı ve zayıfladığı için yaşlı insanlar dejeneratif menisküs yırtıklarına daha yatkındır. 

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Yırtık bir menisküs dizinizde ağrı, şişlik, sertlik veya takılma veya kilitlenme hissine neden olarak dizinizi tüm hareket açıklığı boyunca hareket ettiremenize neden olur. 

Menisküs Yırtığı Teşhisi

Cerrahınız bir tedavi planı önermeden önce dizinizi muayene edecek ve semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi değerlendirecektir. 

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığı tedavisi, yırtığın tipine, boyutuna ve konumuna, ayrıca yaşınıza ve aktivite seviyenize bağlıdır. Yırtık küçükse ve sadece menisküsün dış kenarında hasar varsa ameliyatsız tedavi yeterli olabilir. Ancak semptomlar cerrahi olmayan tedavi ile düzelmezse cerrahi tedavi önerilebilir.

Menisküs Yırtığı Cerrahi Tedavisi

Diz artroskopisi, menisküs yırtığı için yaygın olarak önerilen bir cerrahi işlemdir. 

 

Ameliyat, cerrahınızın dizinizin içini büyük bir ekranda görebilmesini sağlamak için çok küçük bir kesiden çok küçük bir kameranın yerleştirileceği artroskopi kullanılarak yapılabilir. Ameliyat diğer küçük kesilerden yapılacaktır. 

Cerrahi teknikler arasında menisküs çıkarılması (menisektomi), menisküs onarımı ve menisküs replasmanı bulunur. Menisektomi sırasında yırtık menisküsü çıkarmak için tıraş makinesi veya makas adı verilen küçük aletler kullanılabilir. Artroskopik menisküs onarımında yırtık menisküs yırtığın derecesine göre iğnelenir veya dikilir. Menisküs replasmanı veya transplantasyonu, yırtık bir kıkırdağın bir donörden elde edilen kıkırdak veya bir laboratuvardan alınan kültürlenmiş bir yama ile değiştirilmesini içerir. Menisektomi geçirdiyseniz diz ağrısını hafifletmek için bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler