Omuz Çıkığı05/04/22 17:42

Omuz Çıkığı Nedir?

Omuzun tekrar tekrar kullanılmasını içeren sporlar, üst kol kemiğinin glenoidden kaymasına neden olabilir. Çıkık, kısmi çıkık (subluksasyon) veya ağrıya ve omuz eklemi instabilitesine neden olan tam bir omuz çıkığı olabilir. 

Omuz Çıkığı

Omuzun tekrar tekrar kullanılmasını içeren sporlar, üst kol kemiğinin glenoidden kaymasına neden olabilir. Çıkık, kısmi çıkık (subluksasyon) veya ağrıya ve omuz eklemi instabilitesine neden olan tam bir omuz çıkığı olabilir. Omuz eklemi sıklıkla ileri yönde (anterior instabilite) ve bazen de geri veya aşağı yönde yer hareket eder. 

Omuz Çıkığı Belirtileri

Omuz çıkığının en sık görülen semptomları ağrı ve omuz eklemi kararsızlığıdır. Şişlik, uyuşma ve morarma gibi diğer semptomlar da ortaya çıkabilir. Bazen omuz bağlarında veya tendonlarında yırtılmalara ve sinir hasarına neden olabilir. 

Omuz Çıkığı Teşhisi

Doktorunuz omzunuzu muayene edecek ve tanıyı doğrulamak için bir röntgen isteyebilir. 

Omuz Çıkığı Tedavileri

Durum, üst kolun topunun tekrar yuvaya yerleştirilmesini içeren kapalı redüksiyon adı verilen bir işlemle tedavi edilir. Bunu takiben, omuz birkaç hafta boyunca bir askı kullanılarak hareketsiz hale getirilecektir. Günde 3-4 kez bölgeye buz uygulanabilir. Ağrı ve şişlik azaldıktan sonra hareket açıklığını düzeltmek için rehabilitasyon egzersizlerine başlanabilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Omuz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler