Omuz Hastalığı05/04/22 17:54

Omuz Hastalığı Nedir?

Omuz hastalığı, omzun hafif burkulma veya incinmelerden ciddi omuz travmalarına kadar değişebilen yaralanmalar ve rahatsızlıklarla karşılaştığı durumdur.

Omuz Hastalığı

Omuz hastalığı vücutta geniş bir hareket yelpazesine olanak sağlayan en esnek eklem olan omzumuzun, yaşlanma, travma veya spor aktiviteleri, hafif burkulma veya incinmelerden ciddi omuz travmalarına kadar değişebilen yaralanmalar ve rahatsızlıklarla karşılaştığı durumdur.

Omuz eklemi, humerus, skapula ve klavikula olmak üzere üç kemikten oluşan bir soket ve yuva eklemidir. Humerusun başı (üst kol kemiği), glenoid adı verilen kürek kemiğinin (omuz kanadı) yuvası ile eklem yapar. Kemiklerin iki eklemli yüzeyi kıkırdakla kaplıdır, bu da hareketli kemikler arasındaki sürtünmeyi önleyerek düzgün hareket etmeyi sağlar. Omuz ekleminin etrafındaki tendonlar ve bağlar, eklemin sağlamlığını ve stabilitesini sağlar.

Yaygın Omuz Hastalıkları

Zorlanma ve burkulmalar

Burkulma, bağların (bir eklemdeki bitişik kemikleri birbirine bağlayan dokular) gerilmesi veya yırtılması sonucunda omuz hastalığı meydana gelebilir. Bu yaygın bir yaralanmadır ve genellikle düştüğünüzde veya aniden kolunuzu büktüğünüzde ortaya çıkar. Gerginlik, kas veya tendonun (kası kemiğe bağlayan dokular) gerilmesi veya yırtılmasıdır. Spor yapanlarda sık görülür.

Omuz Kararsızlığı

Omuz instabilitesi, omuz ekleminin sık sık yerinden çıkmasına neden olan kronik bir durumdur. Humerusun (soket top kısmı) ucu, omuzun glenoidinden (yuva kısmı) kısmen veya tamamen çıktığında bir çıkık meydana gelir. Kısmi çıkık, subluksasyon olarak adlandırılır.

Rotator Manşet Yırtığı

Bir rotator manşet, omuz ekleminde destek sağlayan ve geniş bir hareket aralığı sağlayan bir tendon grubudur. Bu tendonlarda büyük bir yaralanma, rotator manşet yırtıklarına neden olabilir. Orta yaşlı ve yaşlı bireylerde en sık görülen omuz ağrısı nedenlerinden biridir.

Omuz Bursiti

Bir bursa, akromiyon süreci ile rotator manşet arasında bulunan bir kesedir. Hareketli rotator manşet ile akromiyon arasındaki sürtünmeyi önleyen bir yağlama sıvısı içerir. Bu tendonları çevreleyen bursanın iltihaplanmasına rotator manşet bursiti veya omuz bursiti denir.

Omuz sıkışması

Omuz sıkışması, omuz eklemindeki tendonların iltihaplanmasıdır. Sıkışma, tekrarlanan baş üstü kol hareketlerini gerektiren fiziksel faaliyetlerde bulunan genç ve orta yaşlılarla sonuçlanır. Ağrı, rotator manşeti kaplayan bursitten (bursa iltihabı) veya manşetin kendi iltihabından kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, rotator manşetin kısmi yırtılması çarpma ağrısına neden olabilir.

Akromiyoklaviküler (AC) Eklem Osteoartriti

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da adlandırılan osteoartrit, artritin en yaygın şeklidir. En sık yaşlı insanlarda görülür. AC eklem osteoartriti, omuzun AC eklemindeki kemiklerin (kıkırdak) uçlarını kaplayan dokuyu etkiler. Kıkırdak, AC ekleminde ağrı, şişme, sertlik ve kısıtlı harekete neden olarak hasar görür ve yıpranır.

Omuz kırığı

Omuz eklemini oluşturan kemikteki kırılmaya omuz kırığı denir. Klavikula ve humerusun omuza en yakın ucu genellikle kırılan kemiklerdir. Klavikula ve humerus kırıkları, bir motorlu araç kazası, çarpışma veya düşme sonucu oluşan doğrudan bir darbe ile oluşabilir. Yüksek hızlı bir motorlu araçtan kaynaklanan bir kaza sırasında yüksek enerjili travma nedeniyle skapula kırığı meydana gelebilir.

Donuk Omuz

Yapışkan kapsülit olarak da adlandırılan donmuş omuz, omzunuzda ağrı ve sertlik hissettiğiniz bir durumdur. Omuz eklemi, içte sinovyum adı verilen ince bir zarla kaplı bir bağ dokusu kapsülü ile kaplıdır. Bu astar, eklemi yağlı tutan bir sıvı üretir. Bu kapsülün kademeli olarak kalınlaşması ve sıkılaşması omuz hareketini kısıtlayarak donmuş bir omuza neden olur.

Biseps Tendon Yırtılması

Biseps tendonu, biseps kasınızı bir tarafta omzunuzdaki kemiklere ve diğer tarafta dirseğinize bağlayan sert bir bağ fibröz doku bandıdır. Yaralanma ve aşırı kullanım, biseps tendonunun yıpranmasına ve sonunda yırtılmasına neden olabilir. Biseps tendon rüptürü, tendonu tamamen yırtmayan kısmi veya tendonun tamamen ikiye ayrıldığı ve kemikten ayrıldığı tam olabilir.

Omuz Hastalığı Belirtileri

Belirtiler omuz bozukluğunun tipine göre değişir. Yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Ağrı
 • Şişme
 • Morarma
 • Kas krampları
 • Kilitlenme hissi
 • Kolunuzu kaldırmada zorluk
 • Omuzda hassasiyet
 • Omuz ve dirsek hareketlerinde güçsüzlük

Omuz Hastalığı Tedavisi

Tedavi, omuz yaralanması veya bozukluğunun tipine göre değişir. Başlangıçta, ameliyat düşünülmeden önce ameliyatsız tedavi seçenekleri önerilebilir.

 • Buz : Şişliği ve ağrıyı azaltmak için omuza buz paketleri uygulanması
 • Aktivite Modifikasyonu : Semptomları tetikleyen aktivitelerden ve değişen yaşam tarzlarından kaçınmak
 • Fizik Tedavi : Hareket aralığını iyileştirmek ve omuz kaslarını güçlendirmek için düzenli egzersiz rejimi
 • Anti-inflamatuar İlaç : İltihabı ve ağrıyı hafifletmek için reçete edilen ağrı kesici ilaçlar
 • Kortizon Enjeksiyonu : Kortizol, insan vücudunda doğal olarak üretilen ve stres ve iltihabı azaltma işlevi gören bir hormondur. Steroidler, kortizole benzeyen ve omuz ağrısının tedavisinde kullanılan sentetik ilaçlardır.
 • Akupunktur: TENS ve ultrason tedavisi gibi diğer teknikler ek olarak önerilebilir.

Ameliyatsız tedavi seçeneklerine yanıt vermezseniz ameliyat gerekebilir.

 • Artroskopi : Birkaç omuz rahatsızlığı artroskopi ile tedavi edilebilir. Artroskop, bir lens, ışık kaynağı ve video kameradan oluşan küçük, fiber optik bir alettir. Kamera, eklemin içinin görüntülerini büyük bir monitöre yansıtarak cerrahınızın herhangi bir hasar olup olmadığına bakmasına, yaralanma tipini değerlendirmesine ve aynı anda onu onarmasına olanak tanır.
 • Açık Cerrahi : Geleneksel bir açık cerrahi yaklaşımı, yaralanma büyük ve karmaşıksa, etkilenen bölgeyi onarmak için büyük bir cerrahi insizyon yapılmasını gerektirir.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Omuz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler