Omuz Labrum Yırtığı05/04/22 23:27

Omuz Labrum Yırtığı Nedir?

Omuzda travmatik yaralanma veya omzun aşırı kullanımı (fırlatma, halter) labrumun yırtılmasına neden olabilir. 

Omuz Labrum Yırtığı

Omuzda travmatik yaralanma veya omzun aşırı kullanımı (fırlatma, halter) labrumun yırtılmasına neden olabilir. Ek olarak, yaşlanma labrumu zayıflatarak yaralanmaya neden olabilir. 

Omuz Labrum Yırtığı Belirtileri

Omuz labrum yırtıkları aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilir: 

  • Ağrı
  • Yakalama veya kilitleme hissi
  • Azaltılmış hareket aralığı 
  • Ortak istikrarsızlık

Omuz Labrum Yırtığı Tedavileri

Doktorunuz başlangıçta anti-inflamatuar ilaçlar önerebilir ve teşhis taramaları yapılana kadar semptomları hafifletmek için dinlenmeyi önerebilir. Rotator manşet kaslarını güçlendirmek için rehabilitasyon egzersizleri önerilebilir. Bu konservatif önlemlerle semptomlar düzelmezse, doktorunuz artroskopik cerrahi önerebilir.

Artroskopik cerrahi sırasında cerrahınız labrum ve biseps tendonunu inceler. Hasar, tendonu tutmadan labrumla sınırlıysa, labrumun yırtık flebi çıkarılacaktır. Tendonun da dahil olduğu durumlarda veya tendonun ayrılması varsa, tendonu onarmak ve yeniden takmak için teller veya dikişler kullanılacaktır. 

Omuz Labrum Yırtıklarında Ameliyat Sonrası Bakım

Ameliyattan sonra size 3-4 hafta boyunca giymeniz için bir omuz askısı verilecektir. Askı çıkarıldıktan sonra size hareket ve esneklik egzersizleri önerilecektir. Bu egzersizler omuz ekleminin hareket açıklığını ve esnekliğini arttırır.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Omuz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler