Omuz Sıkışması07/04/22 11:25

Omuz Sıkışması Nedir?

Omuz sıkışması, omuz eklemindeki tendonların iltihaplanmasıdır. Omuz ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir.

Omuz Sıkışması

Omuz anatomisi

Omuz bir top ve yuva eklemidir. Üst kol kemiğinin (humerus) top şeklindeki ucu, omuz bıçağının veya kürek kemiğinin bir parçası olan glenoid adı verilen bir yuvaya düzgün bir şekilde oturur. 

Omuz Sıkışması Nedir?

Omuz sıkışması, omuz eklemindeki tendonların iltihaplanmasıdır. Omuz ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Omuz sıkışması, yüzücü omzu, tenisçi omzu veya rotator manşet tendiniti olarak da adlandırılır. 

Omuz Sıkışmasının Nedenleri

Omuz Sıkışması, tekrarlanan baş üstü kol hareketlerini gerektiren fiziksel faaliyetlerde bulunan genç ve orta yaşlılarla meydana gelir. Ağrı, rotator manşetin üzerindeki bursitten (bursa iltihabı) veya manşetin kendisinin tendinitinden kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, rotator manşetin kısmi yırtılması çarpma ağrısına neden olabilir.

Omuz Sıkışma Belirtileri

Omuz sıkışması olan bireyler, istirahatte ve aktiviteler sırasında şiddetli ağrı, kolda güçsüzlük ve eli baş üstü kaldırmada zorluk yaşayabilirler.

Omuz Sıkışma Teşhisi

Teşhis, doktorunuzun etkilenen omuz ile olası hareket aralığını kontrol ettiği bir fizik muayeneyi içerir. Yaralanmayı ve iltihabı görmek için röntgen ve MRI taramaları istenebilir. 

Omuz Sıkışması için Tedavi Seçenekleri

Omuz Sıkışması İçin Konservatif Tedavi Seçenekleri

Omuz sıkışması dinlenme, buz paketleri, iltihap önleyici ilaçlar ve omuzla ilgili faaliyetlerden kaçınılarak tedavi edilebilir. Kasları güçlendirmek için fizik tedavi önerilebilir ve ağrı devam ederse steroid enjeksiyonları uygulanabilir. 

Omuz Sıkışma Ameliyatı

Rotator manşet tendonları yırtılmışsa kemik mahmuzlarını çıkarmak için artroskopik cerrahi önerilir. 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Omuz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler