Parmak Burkulması10/04/22 15:33

Parmak Burkulması Nedir?

Parmak burkulmaları, parmaklarınızı farklı pozisyonlarda hareket ettirerek herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek için elin fizik muayenesi yardımıyla teşhis edilir.

Parmak Burkulması

Parmaklarınızın bağlarının yırtılmasını veya gerilmesini içeren yaralanmalara burkulma denir. Parmaklardaki burkulmalar çoğunlukla düşmenin etkisini azaltmak için kollarınızı uzattığınızda düşmekten veya başparmağı aşırı kullanmaktan veya mesaj yazmak gibi tekrarlayan hareketlerden kaynaklanır.

Parmak Burkulması Belirtileri

Parmak burkulmalarının bazı belirtileri şunlardır:

  • Öğeleri kavrama yeteneğinizde azalma
  • Yaralanmadan hemen sonra ağrı
  • Şişme ve morarma
  • Kızarıklık ve hassasiyet

Parmak Burkulması Teşhisi

Parmak burkulmaları, parmaklarınızı farklı pozisyonlarda hareket ettirerek herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek için elin fizik muayenesi yardımıyla teşhis edilir. Doktorunuz ayrıca yaralanmanın tam yerini belirlemek için röntgen gibi görüntüleme testleri önerebilir.

Parmak Burkulması Tedavisi

Parmak burkulmalarının semptomları, buz paketleri uygulayarak ve iyileşmesini sağlamak için parmağınızı hareketsiz hale getirerek yönetilebilir. Rahatsızlığı azaltmak için size ağrı kesici ilaçlar da verilebilir. Parmaklarınız iyileştiğinde, güçlendirme egzersizleri yapmanız tavsiye edilecektir. Cerrahi tedavi çok nadirdir ve sadece bağın tamamen yırtıldığı karmaşık vakalarda gerekli olabilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları El Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler