Pençe Parmak07/04/22 17:54

Pençe Parmak Nedir?

Pençe parmak, bir parmağın büküldüğü ve kuş pençesi gibi göründüğü bir deformitedir. Pençe parmak, kasları zayıflatan sinir hasarına bağlı olarak ayak başparmağı dışındaki dört parmakta da oluşabilir.

Pençe Parmak

Pençe parmak, bir parmağın büküldüğü ve kuş pençesi gibi göründüğü bir deformitedir. Etkilenen parmak, ayak tabanındaki eklemden yukarı doğru, ortadaki ve parmak ucundaki eklemlerden aşağı doğru bükülerek ayağın altında kıvrılır. Ayak topuğunun altında veya etkilenen parmağın üstünde nasır adı verilen sert, kalın bir cilt gelişebilir ve yürürken ağrıya neden olabilir. 

Pençe Parmak Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Pençe parmak, kasları zayıflatan sinir hasarına bağlı olarak ayak başparmağı dışındaki dört parmakta da oluşabilir. Doğumda mevcut olabilir veya romatoid artrit, serebral palsi ve beyin hasarı gibi diğer bozukluklar nedeniyle sonradan edinilebilir. Pençe parmak çok dar veya yüksek topuklu ayakkabılar giyerek de oluşabileceğinden, kadınlar erkeklerden daha sık etkilenir.

Pençe Parmak Nasıl Teşhis Edilir?

Bu belirtilerle doktorunuza başvurduğunuzda, doktorunuz ayağın fizik muayenesini yapar ve ayaktaki kasları zayıflatabilecek diğer sinir bozukluklarını ekarte etmek için testler ister. 

Pençe Parmak Tedavi Seçenekleri Nelerdir? 

Pençe parmak ilk önce, parmak ve parmak eklemlerinin düzenli olarak gerilmesi, daha geniş bir parmak kutusuna sahip yumuşak ve rahat ayakkabılar giyilmesi veya parmakları doğru pozisyonda tutmak veya hizalamak için splintleme veya bantlama ile konservatif olarak tedavi edilir. Konservatif tedavi semptomları hafifletmediğinde, doktorunuz ayak parmağının cerrahi olarak düzeltilmesini önerebilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Ayak Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler