Plantar Fasi̇i̇t13/04/22 17:52

Plantar Fasi̇i̇t Nedir?

Plantar fasiit, ayağın alt kısmında bulunan kalın bir doku bandı olan plantar fasyanın iltihaplanması anlamına gelir. Topuk kemiğinden ayak parmaklarına uzanır.

Plantar Fasi̇i̇t

Plantar fasiit, ayağın alt kısmında bulunan kalın bir doku bandı olan plantar fasyanın iltihaplanması anlamına gelir. Topuk kemiğinden ayak parmaklarına kadar uzanır ve ayağınızın kemerini oluşturur. 

Plantar fasiit, topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. En sık orta yaşlı erkek ve kadınlarda görülmekle birlikte sürekli ayakta duranlarda da ortaya çıkabilir.

Plantar Fasiit Nedenleri Nelerdir?

Plantar fasya amortisör görevi görür ve ayağınızın kavisini destekler. Fasya üzerindeki aşırı basınç, dokuyu gerebilir ve yırtarak topuk ağrısına neden olabilir. Tekrarlanan aşırı germe veya aşırı kullanım, fasyada tahrişe veya iltihaplanmaya neden olur. 

Diğer risk faktörleri şunları içerebilir: 

 • Obezite.
 • Uzun mesafe koşuları, bale ve dans aerobiği gibi aktiviteler.
 • Uzun süre sert yüzeylerde yürümeyi veya ayakta durmayı gerektiren meslekler.
 • İnce tabanlı ayakkabılar giymek

Plantar Fasiit Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen semptom, ayağın alt kısmında, topuğun yakınında batma ağrısıdır. Uyanışta ilk adımlarınızı attığınızda ağrı hissedebilirsiniz ve ağrı yavaş yavaş azalır, ancak uzun süre ayakta kaldıktan sonra ağrı tekrar edebilir.

Plantar Fasiit Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz ayağınızı düztabanlık veya yüksek kavis, hassasiyet, şişme, kızarıklık, sertlik veya ayak kemerinde sıkışma olup olmadığını inceleyecektir. Doktorunuz stres kırığı veya sinir sıkışması gibi topuk ağrısının diğer nedenlerini ekarte etmek için bir röntgen veya emar taraması önerebilir.

Plantar Fasiit Tedavi Seçenekleri Nelerdir? 

Çoğu zaman, aşağıdaki önlemlerle etkili bir şekilde tedavi edilirsiniz:

 • İlaçlar: Doktorunuz ağrıyı ve iltihabı azaltmak için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar reçete edebilir veya kortikosteroidleri doğrudan plantar fasyaya enjekte edebilir. 
 • Dinlenme: Ağrıyı kötüleştiren aktiviteleri azaltın veya kaçının.
 • Buz: İlk birkaç gün boyunca günde en az iki kez 10 ila 15 dakika boyunca ağrılı bölgeye bir havlu üzerine buz paketleri uygulayın.
 • Gece atelleri: Plantar fasyayı germek ve iyileşmesini sağlamak için size gece atelleri reçete edilebilir. 
 • Destekleyici ayakkabılar ve ortezler: Doktorunuz iyi destekli ve yastıklama özelliğine sahip ayakkabılar önerebilir. Özel ortezler (ayakkabı ekleri) de yardımcı olabilir. 
 • Fizik tedavi: Fiziksel terapistiniz, plantar fasyanızı ve Aşil tendonunuzu germeye ve alt bacağın kaslarını güçlendirmeye odaklanan bir egzersiz programı tasarlayabilir. Egzersizlere ek olarak, ayağınızın altını desteklemek için atletik bant uygulanması da semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. 
 • Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi : Bu işlem sırasında, iyileşme sürecini uyarmak için şok dalgaları ağrılı bölgeye hedeflenir. 
 • Cerrahi: Bazen sıkı plantar fasyayı gevşetmek için ameliyat önerilebilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Kalça Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler