Rotator Cuff Tami̇ri̇07/04/22 11:57

Rotator Cuff Tami̇ri̇ Nedir?

Rotator cuff tamiri, yaralanmış veya yırtılmış bir rotator manşeti onarmak için yapılan bir ameliyattır.

Rotator Cuff Tami̇ri̇

Rotator manşet, supraspinatus, infraspinatus, teres minör ve subscapularis dahil olmak üzere omuz ekleminde bulunan 4 kas grubudur. Bu kaslar skapuladan kaynaklanır ve tendonlar aracılığıyla humerusun başına bağlanır. Rotator manşet, humerus başı ve glenoid kavite etrafında bir manşon oluşturarak omuz eklemine stabilite sağlarken geniş bir hareket aralığı sağlar.

Omuz bıçağının (skapula) bir kısmından rotator manşete uygulanan basınç nedeniyle rotator manşet yaralanması meydana gelebilir. Kolun baş üstü aktiviteler için tekrar tekrar kullanılması veya spor yaparken ortaya çıkabilir. Travma gibi kuvvetli bir yaralanma, rotator manşet yırtığı adı verilen bir durum olan bu tendonların bir veya daha fazlasının yırtılmasına neden olabilir. 

Rotator Cuff Tamiri nedir?

Rotator Cuff Tamiri, yaralanmış veya yırtılmış bir rotator manşeti onarmak için yapılan bir ameliyattır. Genellikle ayaktan tedavi bazında artroskopik olarak yapılır. Bir lens, ışık kaynağı ve video kameradan oluşan küçük, fiber optik bir alet olan artroskop. Kamera, eklemin içinin görüntülerini büyük bir monitöre yansıtarak doktorunuzun herhangi bir hasarı aramasına, yaralanma türünü değerlendirmesine ve onu onarmasına olanak tanır. Büyük rotator manşet yırtıkları açık ameliyat gerektirebilir. 

Rotator Cuff Tamiri Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz rotator manşet yırtıklarını tedavi etmek için ameliyat önerebilir:

  • Cerrahi olmayan tedavi seçeneklerine cevap vermiyorsanız
  • Şiddetli omuz ağrısı var ve güç kaybı yaşıyorsanız
  • Yakın zamanda spora dönmek istiyorsanız.

Ameliyata Hazırlanmak

Doktorunuz belirtilerinizi değerlendirecek ve tıbbi geçmişinizi öğrenecektir. Röntgen, MR veya BT taraması gibi görüntüleme testleri istenebilir. İşlemden önce aldığınız ilaçlar hakkında ve herhangi bir ilaca veya anesteziye alerjiniz varsa doktorunuzla konuşun. Birinin sizi eve bırakmasını sağlayın.

Rotator Cuff Ameliyatı

Ameliyat genel veya bölgesel olarak gerçekleştirilir ve aşağıdaki adımları içerir:

  • Omuz eklemine yakın ciltte bir veya daha fazla kesi yapılır.
  • Kesiden bir artroskop sokulur.
  • Tendonun hasarlı kısmını ve yaralanan çevre dokuyu çıkarmak için minyatür cerrahi aletler yerleştirilir.
  • Tendonun hasarlı uçları birbirine dikilir. Yakındaki sinirlere veya kan damarlarına zarar vermemek için özen gösterilir.
  • Tamamen yırtılmış bir tendonu kemiğe yeniden takmak için bir sütür ankrajı kullanılabilir. 
  • Kesi kapatılır ve bir bandajla kapatılır.

Rotator Cuff Ameliyat Sonrası Bakın

Ağrıyı yönetmek için reçeteli ağrı kesici ilaçlar veya NSAID'ler (steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar) kullanılır. Omzunuz bir atel veya alçıya yerleştirilecek ve kilo vermeniz için teşvik edileceksiniz. İyileşirken belirli fizik tedavi egzersizleri yapmanıza izin verilecektir. 6 ay sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Omuz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler