Spor Heki̇mi̇11/04/22 06:43

Spor Heki̇mi̇ Nedir?

Spor Hekimi, spor ve egzersize bağlı yaralanmaların tedavisi ve önlenmesi, zindelik ve performansın iyileştirilmesi ile ilgilenen bir tıp doktorudur. 

Spor Heki̇mi̇

Spor Hekimi, spor ve egzersize bağlı yaralanmaların tedavisi ve önlenmesi, zindelik ve performansın iyileştirilmesi ile ilgilenen bir tıp doktorudur. Spor hekimliğinin temel amacı, bireylerin antrenman hedeflerine ulaşmak için güvenli ve etkili bir şekilde spor yapmalarına ve egzersiz yapmalarına yardımcı olmaktır.

Bir spor hekimi ekibi, doktorlar, cerrahlar, atletik antrenörler, fizyoterapistler, spor psikologları, beslenme uzmanları, antrenörler ve kişisel antrenörler gibi tıbbi ve tıbbi olmayan uzmanlardan oluşabilir. Çoğu spor hekimi, ameliyat dışı kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarıyla ilgilenir. Diğerleri, uygulamalarını spor yaralanmalarının cerrahi tedavisine odaklamaya karar vermiş olan ortopedi cerrahlarıdır.

Spor hekimi, başlı başına bir tıbbi uzmanlık alanı değildir. Çoğu spor hekimliği doktoru, dahiliye, acil tıp, aile hekimliği, ortopedi veya başka bir uzmanlık alanında sertifikalandırılmıştır ve ardından spor hekimliği uzmanı olarak sertifikalandırılmak üzere 2 yıllık spor hekimliği bursuyla ek eğitim alır.

Spor Hekimi Kimlerdir?

Spor hekimleri, spor veya egzersizle ilgili yaralanma ve hastalıkların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır. Bir spor hekimliği uzmanı, egzersizin tıbbi, terapötik ve işlevsel yönlerine odaklanır ve genel spor performanslarını iyileştirmek için doğrudan sporcularla çalışır. Spor hekimliği uzmanları yalnızca sporcularla çalışsa da, çoğunluğu spor veya egzersizle ilgili bir yaralanma için tedaviye ihtiyacı olan herkesi tedavi edecektir.

Spor hekimliği uzmanları, kırık, burkulma, incinme ve çıkık gibi akut travmalar dahil olmak üzere çok çeşitli fiziksel durumları tedavi eder. Ayrıca tendinit, dejeneratif hastalıklar ve aşırı antrenman sendromu gibi kronik aşırı kullanım yaralanmalarını tedavi ederler.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Spor Ortopedisi ve Bu Makalede Listelendiler