Tri̇ceps Tami̇ri̇07/04/22 12:22

Tri̇ceps Tami̇ri̇ Nedir?

Triseps tamiri, travma veya yaralanma sonrası triceps tendonlarının kısmen veya tamamen yırtılması için endikedir. 

Tri̇ceps Tami̇ri̇

Triceps tamiri, yırtılmış bir triceps tendonunun onarımını içeren cerrahi bir prosedürdür. Tendon, kasları kemiğe bağlayan ve kollarınızı, parmaklarınızı, bacaklarınızı ve ayak parmaklarınızı hareket ettirmek için kaslarla birlikte çalışan sert bir fibröz doku bandıdır. Triceps tendonları, triceps kaslarını kürek kemiğine ve kolunuzdaki dirseğe bağlar. Triceps tendonunun yırtılması, triceps tendonunun bağlı kemikten ayrılması sonucu oluşan nadir bir yaralanmadır. Bu tendonlar, temas sporları sırasında veya uzanmış bir kol üzerine düşme sonrasında ağır ağırlık kaldırmakla yırtılabilir.

Triceps Tamiri Endikasyonları

Triceps tamiri, travma veya yaralanma sonrası triceps tendonlarının kısmen veya tamamen yırtılması için endikedir. Akut (dört hafta içinde meydana gelen yaralanmalar) veya kronik (dört hafta sonra meydana gelen yaralanmalar) triceps tendon yaralanmalarının onarımı için de endikedir. Distal triceps tendon yırtılması, triceps kaslarını dirseğe bağlayan triceps tendonunun ayrılması nedeniyle oluşur. Bu yaralanmalar, triceps kaslarının aktivitesini eski haline getirmek için acil tıbbi müdahale ve cerrahi onarım gerektirir.

Triceps Tamiri Ameliyata Hazırlanmak

Cerrahınız ameliyattan birkaç gün önce kan testleri ve diğer gerekli testleri isteyebilir. Kolunuzun, kaslarınızın ve kan damarlarınızın bazı kısımlarını incelemek için manyetik görüntüleme (MR) önerilebilir. Omuz, dirsek ve kollarınızın röntgeni istenebilir. Tansiyonunuz, solunum hızınız, sıcaklığınız ve kalp atış hızınız da kaydedilecektir. İşlemden önce omuz, kol, önkol ve dirseğiniz sabun ve su ile temizlenecek ve kapatılacaktır.

Triceps Tamiri Ameliyatı

Rahatlamanıza yardımcı olmak için intravenöz yoldan ilaçlar verilecektir. Ameliyat sırasında sizi rahat ettirmek için işlem genel veya bölgesel anestezi altında gerçekleştirilecektir.

  • Cerrahınız dirseğin arkasında bir kesi yapacak ve ulnanın (ön koldaki kemik) ucuna delikler açacaktır.
  • Yırtık tendonların uçları daha sonra deliklerden geçirilecek ve dikilecektir. Cerrahınız tendonu kemiğe tutturmak için vidalar ve düğmeler de kullanabilir.
  • Kronik tendon yaralanmalarında, mevcut kısa tendonu uzatmak için vücudun başka bir bölgesinden bir tendon veya sert bir doku kullanılabilir.
  • Tendon kemiğe bağlandıktan sonra dikilir ve kesiler cerrahi bant veya bandajlarla kapatılır.

Triceps Tamiri Ameliyat Sonrası Bakım

İşlemden sonra dirseğe hareketini önlemek ve tendonu iyileşirken korumak için alçı veya atel yerleştirilir. 6 ila 8 haftalık ameliyattan sonra, fizyoterapistiniz size kolunuzun kuvvetini ve hareket aralığını geliştirmek için evde yapılması gereken egzersizleri öğretecektir. Ateş, şişlik, kızarıklık veya insizyondan akıntı varsa doktorunuzla iletişime geçin.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Omuz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler