Kalça Ki̇reçlenmesi̇05/04/22 00:07

Kalça Ki̇reçlenmesi̇ Nedir?

Kalça kireçlenmesi’nde kıkırdak hasar görür ve yıpranır, etkilenen eklemde ağrı, şişlik, sertlik ve kısıtlı hareketlere neden olur. 

Kalça Ki̇reçlenmesi̇

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da adlandırılan osteoartrit, artritin en yaygın şeklidir. En sık yaşlılarda görülür. Bu hastalık, kıkırdak adı verilen bir eklemde kemiklerin uçlarını kaplayan dokuyu etkiler. Kalça kireçlenmesi’nde kıkırdak hasar görür ve yıpranır, etkilenen eklemde ağrı, şişlik, sertlik ve kısıtlı hareketlere neden olur. Kireçlenme, kalça, diz, eller ve omurga dahil olmak üzere çeşitli eklemleri etkilese de, en sık olarak kalça eklemi etkilenir. Nadiren hastalık omuzları, bilekleri ve ayakları etkileyebilir.

Kalça Kireçlenmesi Nedenleri

İleri yaş, kalça kireçlenmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Aşağıdaki durumlarda da kireçlenme gelişebilir: 

  • Önceki kalça yaralanması veya kırığı
  • Ailede kireçlenme öyküsü
  • Avasküler nekroz ve diğer doğuştan veya gelişimsel kalça hastalıkları gibi kalça hastalıklarının olması

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri 

Kalça ve uyluklarla sınırlı şiddetli ağrı, sabah kalçada tutukluk ve sınırlı hareket açıklığı yaşayacaksınız. 

Kalça Kireçlenmesi Teşhisi

Doktorunuz, belirtilerinize dayanarak, benzer semptomlara neden olabilecek diğer durumları dışlamak için fizik muayene, röntgen ve diğer taramalar ve bazı kan testleri yapacaktır. 

Kalça Kireçlenmesinin Yönetimi

Ağrınızı ve semptomlarınızı hafifletmenize yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri vardır.

  • İlaçlar : NSAID'ler ve opioidler gibi ağrı giderici ilaçlar reçete edilebilir. Ağrıyı gidermek için cilt üzerine merhem gibi topikal ilaçlar uygulanabilir. Ağrı çok şiddetliyse, ağrıyı hafifletmek için doğrudan etkilenen eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu uygulanabilir.
  • Diğer tedaviler : Fizyoterapistiniz size eklemlerinizi esnek tutmak ve kas gücünü artırmak için egzersizler öğretecektir. Eklemlere sıcak veya soğuk paketler uygulamayı içeren sıcak/soğuk tedavisi geçici ağrı kesici sağlar. Kilonuzu kontrol etmek ve ağırlık taşıyan eklemler üzerinde ekstra baskıdan kaçınmak için yaşam tarzı değişiklikleri teşvik edilir.
  • Ameliyat: Kalça protezi ameliyatı, ağrı normal aktivitelerinizi gerçekleştirme yeteneğinizi etkileyecek kadar şiddetli olduğunda bir seçenek olarak kabul edilir.

Youtube Makale Özeti

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Kalça Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler