Meni̇sküs Ameli̇yatı03/04/22 11:32

Meni̇sküs Ameli̇yatı Nedir?

Menisküs ameliyatı, dizdeki yırtık veya hasarlı menisküs dokularının tedavisi için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Çoğunlukla minimal invaziv bir işlem olarak gerçekleştirilir.

Meni̇sküs Ameli̇yatı

Menisküs ameliyatı, dizdeki yırtık veya hasarlı menisküs dokularının tedavisi için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Çoğunlukla minimal invaziv bir işlem olarak gerçekleştirilir.

Menisküs Anatomisi

Uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında kama şeklinde iki kıkırdak parçası bulunur. Bunlara menisküs denir. Diz eklemini stabilize ederler ve amortisör görevi görürler.

Menisküs Yırtıkları nedir?

Menisküs yırtığı, sporcularda, özellikle de temas sporlarıyla uğraşanlarda en yaygın diz yaralanmasıdır. Dizinizde ani bir bükülme menisküsün yırtılmasına neden olabilir. Bu travmatik bir menisküs yırtığıdır. Kıkırdak yaşla birlikte yıprandığı ve zayıfladığı için yaşlılar dejeneratif menisküs yırtıklarına daha yatkındır.

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Yırtık bir menisküs dizinizde ağrı, şişlik, sertlik, takılma veya kilitlenme hissine neden olarak dizinizi tam hareket açıklığı boyunca hareket ettiremenize neden olur.

Menisküs Yırtığı Teşhisi

Ortopedi cerrahınız bir tedavi planı önermeden önce dizinizi muayene edecek, semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi değerlendirecektir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığının tedavisi, yaşınıza ve aktivite düzeyinizin yanı sıra yırtığın tipine, boyutuna ve konumuna bağlıdır. Yırtık küçükse ve hasar menisküsün dış kenarıyla sınırlıysa ameliyatsız tedavi yeterli olabilir. Ancak semptomlar cerrahi olmayan tedavi ile düzelmezse cerrahi tedavi önerilebilir.

Menisküs Ameliyatı

Diz artroskopisi, menisküs yırtıkları için yaygın olarak önerilen cerrahi prosedürdür. Cerrahi tedavi seçenekleri şunları içerir:

  • Menisküs çıkarma (menisektomi)
  • Menisküs tamiri
  • Menisküs değiştirme

Menisküs ameliyatı, cerrahınızın dizinizin içini büyük bir ekranda görmesini sağlayan küçük bir kesiden küçük bir kameranın yerleştirileceği artroskopi kullanılarak yapılabilir.

Ameliyat diğer küçük kesilerden yapılacaktır. Menisektomi sırasında yırtık menisküsü çıkarmak için tıraş makinesi veya makas gibi küçük aletler kullanılabilir.

Artroskopik menisküs onarımında yırtık menisküs yırtığın derecesine göre iğnelenir veya dikilir.

Menisküs replasmanı veya transplantasyonu, yırtık bir kıkırdağın, bir donörden elde edilen kıkırdak veya laboratuvardan alınan kültürlenmiş bir yama ile değiştirilmesini içerir. Menisektomi geçirdiyseniz diz ağrısını hafifletmek için bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler