Ön Çapraz Bağ03/04/22 17:21

Ön Çapraz Bağ Nedir?

Ön çapraz bağ, dizin ana bağlarından biridir. Dizin ortasında bulunur ve femurdan (uyluk kemiği) tibiaya (incik kemiği) kadar uzanır. 

Ön Çapraz Bağ

Ön çapraz bağ, dizin ana bağlarından biridir. Dizin ortasında bulunur ve femurdan (uyluk kemiği) tibiaya (incik kemiği) kadar uzanır. Ön çapraz bağ, tibianın femurun önüne kaymasını önler. Arka çapraz bağ (PCL) ile birlikte dizde rotasyonel stabilite sağlar.

Ön Çapraz Bağ Yırtığı Nedenleri

Ön çapraz bağ yaralanması, diz kuvvetli bir şekilde büküldüğünde veya aşırı uzatıldığında meydana gelen sporla ilgili bir yaralanmadır. Ön çapraz bağ yırtığı genellikle, ayak yere sabitlendiğinde veya yavaşlama kuvveti dizini geçtiğinde ani bir yön değişikliği ile oluşur. Hızlı yön değiştirme, aniden durma, koşarken yavaşlama, yanlış bir sıçramadan iniş ve futbol gibi doğrudan temas veya çarpışma da ön çapraz bağ yırtığı meydana gelebilir.

Ön Çapraz Bağ Yırtığı Belirtileri

Ön çapraz bağ yaraladığınızda, bir ses duyabilir ve diziniz kopmuş gibi hissedebilirsiniz. Yaralanmadan sonraki ilk iki saat içinde diziniz şişer ve burulma hareketleri sırasında dizinizde dönme hissi olabilir. 

Ön Çapraz Bağ Yırtığı

Ön çapraz bağ yırtığı teşhisi, semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirerek ve dizin fizik muayenesini yaparak yapılır. Röntgen, MR taramaları, bağın baskı testleri ve artroskopi gibi diğer tanı testleri de istenebilir.

Ön Çapraz Bağ Yırtığı Tedavisi

Tedavi seçenekleri arasında hem ameliyatsız hem de cerrahi yöntemler bulunur. Dizin genel stabilitesi sağlamsa doktorunuz ameliyatsız yöntemler önerebilir. Ameliyatsız tedavi dinlenme, buz, kompresyon ve elevasyondan oluşur (RICE protokolü); tüm bunlar ağrı ve şişliği kontrol etmeye yardımcı olur. Diz hareketini ve gücünü iyileştirmek için fizik tedavi önerilebilir. Dizinizi hareketsiz hale getirmek için bir dizlik gerekebilir.

Sporlarla uğraşanlar için, spora güvenli bir şekilde geri dönebilmeleri için büyük olasılıkla ameliyat gerekecektir. Bir ön çapraz bağ yırtığı için olağan cerrahi, dizinizi sıkılaştıran ve stabilitesini geri kazandıran bir ön çapraz bağ rekonstrüksiyonudur. Ön çapraz bağ’ı yeniden yapılandırmak için cerrahi, küçük insizyonlar kullanılarak bir artroskop ile gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında doktorunuz yırtık bağı dizinizden (patellar tendon) veya hamstring kasından alınabilecek bir doku grefti ile değiştirecektir. 

Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunu takiben, daha geniş bir aktivite yelpazesine devam etmenize yardımcı olmak için bir rehabilitasyon programı başlatılır.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler