Patellar Tendon03/04/22 17:32

Patellar Tendon Nedir?

Patellar tendon, dizinizin düzleşmesine izin vermek için kuadriseps kası ve kuadriseps tendonu ile birlikte çalışır. Patellar tendon rüptürü, patellayı (dizkapağı) tibianın üst kısmına (incik kemiği) bağlayan tendonun yırtılmasıdır.

Patellar Tendon

Patellar tendon, dizinizin düzleşmesine izin vermek için kuadriseps kası ve kuadriseps tendonu ile birlikte çalışır. Patellar tendon rüptürü, patellayı (diz kapağı) tibianın üst kısmına (incik kemiği) bağlayan tendonun yırtılmasıdır.

Patellar Tendon Rüptürünün Nedenleri

Patellar tendon yırtığı en yaygın olarak, atlama ve koşmayı içeren sporlara katılan orta yaşlı kişilerde görülür. Düşme, dizinize doğrudan darbe veya bir sıçramadan ayağınız üzerine inme nedeniyle yırtılabilir. Diğer nedenler arasında patellar tendinit (patellar tendon iltihabı), romatoid artrit, diyabetes mellitus, enfeksiyon ve kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklar sayılabilir. Steroidler gibi ilaçların kullanımı kas ve tendon zayıflığının artmasına neden olabilir.

Patellar Tendon Rüptürünün Belirtileri

Patellar tendon yırtıldığında, patella tibia üzerindeki sabitleme desteğini kaybedebilir, bunun sonucunda kuadriseps kası kasıldığında patella uyluğa doğru hareket edebilir. Dizinizi düzeltemezsiniz ve ayakta dururken diz kendi kendine bükülür. Buna ek olarak ağrı, şişlik, hassasiyet, yırtılma veya patlama hissi, morarma ve kramplar olabilir. 

Bir patellar tendon yırtığı, kısmi veya tam bir yırtılma olabilir. 

  • Kısmi yırtılmada tendondaki bazı lifler yırtılır ancak yumuşak doku zarar görmez. 
  • Tam bir yırtıkta yumuşak dokular iki parçaya ayrılır. 

Patellar Tendon Rüptürünün Teşhisi

Patellar tendon yırtığını belirlemek için doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve dizinizin fizik muayenesini yapacaktır. Tanıyı doğrulamak için Röntgen veya manyetik görüntüleme (MR) taraması gibi bazı görüntüleme testleri istenebilir. 

Patellar Tendon Rüptürünün Tedavisi

Patellar tendon yırtıkları ameliyatsız ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. 

Patellar Tendon Rüptürünün Ameliyatsız Tedavisi

Cerrahi olmayan tedavi, dizi hareketsiz hale getirmek için diş telleri veya atellerin kullanılmasını içerir. Dizin gücünü eski haline getirmek ve hareket aralığını artırmak için fizik tedavi önerilebilir.

Patellar Tendon Rüptürünün Cerrahi Tedavisi 

Ameliyatın amacı, yırtık tendonu diz kapağına yeniden takmak ve etkilenen bacağın normal fonksiyonunu eski haline getirmektir. Ameliyat, ayaktan tedavi bazında bölgesel veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yırtılmış tendonu ortaya çıkarmak için dizin ön tarafında bir kesi yapılır. Patellada delikler yapılır. Güçlü dikişler tendona bağlanır ve bu deliklerden geçirilir. Bu dikişler, tendonun yırtık kenarını diz kapağındaki normal konumuna geri çekmek için yerine bağlanır.

Şiddetli hasar patellar tendonun çok kısa olmasına neden olabilir ve bu gibi durumlarda yeniden bağlanması zor olacaktır. Cerrahınız tendonu uzatmak için bir donörden (allogreft) alınan bir doku takabilir. 

Ameliyat Sonrası Bakım

Ameliyattan sonra, iyileşme tendonunu korumak için bir korse gerekebilir. Tendonun tamamen iyileşmesi yaklaşık 6 ay sürecektir.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için Ortopedi Doktoru'na Danışmalısınız


Sosyal Medyada Paylaşın

Doktorların Uzmanlıkları Diz Hastalıkları ve Bu Makalede Listelendiler